fbpx Skip to main content

Suplement diety beta alanina

Beta-alanina to jeden z bardziej popularnych suplementów stosowany w dietetyce sportowej
Suplementy z beta alaniną  – należą do grupy aminokwasów,  ich głównym zadaniem jest wspomaganie osób aktywnych fizycznie. Jest to sprawdzony składnik o udowodnionej skuteczności, który pozwala odbudować zasoby energetyczne podczas wzmożonego wysiłku aktywnego. Poprawia ogólną kondycję psychofizyczną, chroni przed uczuciem zmęczenia, wspiera wydolność i regenerację.

Przyjmowanie beta alaniny umożliwia organizmowi produkcję karnozyny w mięśniach (dipeptydu), który jest jedynym ze składników budujących tkankę mięśniową. Ten związek chemiczny składa się z beta alaniny i histydyny.  Karnozyna zawarta jest również w produktach spożywczych ale w niewielkich ilościach np. w kurczaku.
Substancja odpowiedzialna jest za hamowanie procesów starzenia, może hamować wzrost zakażeń wirusami grypy, wspiera również utrzymanie równowagi kwasowo zasadowej mięśni.
zalety beta alaniny

Właściwości beta alaniny

Aminokwas jakim jest beta alanin ma właściwości obniżające poziom kwasu mlekowego, który gromadzi się w mięśniach co prowadzi do eliminacji tzw. zakwasów spowodowanych ciężkimi treningami. Wykazuje działanie antykatabolicznie co oznacza, że zażywanie jej zahamować może utratę mięśni po wytężonym wysiłku. Pozytywnie wpływa na absorbcję składników odżywczych do komórek w organizmie, co skutkuje podwyższoną wytrzymałością treningową i osiąganiem wyższych wyników sportowych. 

Jak działa beta alanina?

Beta- alanina działa pobudzająco na receptory nerwowe, które znajdują się pod skórą. Przy spożyciu można doznać uczucia swędzenia. Nie jest to długotrwały stan, jeśli sprawia dyskomfort zaleca się przyjmowanie mniejszych dawek suplementu. Warto podkreślić, że reakcja ta nie jest szkodliwa dla zdrowia a jej wystąpienie jest naturalna reakcją w organizmie podczas stosowania beta alaniny.

Spożycie aminokwasu jest na tyle bezpieczny że można go przyjmować cały czas.  Poleca się przyjmować przed treningiem oraz po, dzięki czemu przyspiesza się regeneracja mięśni. Dużą zaleta jest fakt, że spożywanie beta- alaniny przynosi dobroczynne  efekty, które zostały podparte badaniami klinicznymi.

Z nich wynika, że środek może także łagodzić syndrom stresu oksydacyjnego. Spowodowanego wysokim wysiłkiem fizycznym. Regularne stosowanie suplementu może redukować nasilone objawy stresu i lęku oraz minimalizować uczucia zmęczenia poprzez zwiększenie karnozyny we włóknach mięśniowych.

Stosowanie beta alaniny wśród sportowców – efekty stosowania

Wśród sportowców stosujących suplementację beta alanina zauważono:

  • poprawę wydajności treningowej i wydolność organizmu
  • wzrost beztłuszczowej masy ciała  i masy mięśniowej
  • poprawę siły w mięśniach
  • mniejsze zmęczenie mięśni
  • zwiększenie karnozyny w mięśniach, która przyczynia się do budowania masy mięśniowej
  • zwiększoną wytrzymałość

beta alanina, jakie suplementy są najlepsze
Suplementacja beta alaniny- czy jest bezpieczna?

Aminokwas jest substancją bezpieczną, którą można łączyć i innymi suplementami diety.  Podczas stosowania beta alaniny wśród osób trenujących nie zauważono negatywnego wpływu na organizm, jego skuteczność i brak skutków ubocznych powodują, że popularność suplementowania beta alaniny znacznie wzrosła. Należy pamiętać o nieprzekraczaniu odpowiedniej dawki dziennego spożycia oraz suplementować preparaty ze sprawdzonych źródeł. Zaleca się przyjmować dawkę około 2- 6,4g na dobę. Beta- alanina jest świetnie przyswajalna przez mięśnie. Badania pokazują, że dzięki suplementacji 3 g przez 12 tygodni można znaczenie poprawić swoje zdolności wysiłkowe.

Beta alanina uznawana jest za jeden z niewielu suplementów, którego działanie faktycznie poprawiają wydolność i wytrzymałość. Pełni ważną role w procesach tlenowych organizmu . Beta – alanina wpisana jest na listę substancji o potwierdzonej skuteczności na liście ISSN- Międzynarodowego Towarzystwa Żywienia w Sporcie. Bardzo dobrym dodatkiem do  Beta – alaniny  jest Kreatyna HCL czyli chlorowodorek kreatyny.

Podsumowanie

Suplement diety kierowany jest głównie do sportowców chcących zadbać o lepszą regenerację mięśni oraz chcą poprawić swoje wyniki sportowe. Dla wielu osób suplementacja beta alaniną i towarzyszące temu uczucie swędzenia skutecznie pobudza przed jednostką treningową i powoduje zwiększenie motywacji.

Produkty cieszą się dużym powodzeniem głównie z powodu nie występujących żadnych skutków ubocznych. Przyjmowanie suplementu diety w trakcie treningu lub po treningu w zalecanych dawkach może tylko i wyłącznie pozytywnie wpłynąć na jego jakość. Jednak powinniśmy pamiętać, że same suple nie zastąpią nam dobrze zbilansowanej diety , trenując bez nich nadal możemy osiągać dobre wyniki, powinny stanowić wspomaganie naszego zaplecza przygotowawczego i stanowić uzupełnienie diety o cenne składniki. Umów wizytę i otrzymaj gotowy plan dietetyczno- suplementacyjny dostosowany do Twoich potrzeb!