fbpx Skip to main content

Suplementy diety dostępne na rynku zachęcają do kupna przyciągając obietnicami i gwarancją szybkiej utraty masy ciała. Ile w tym prawdy? Czy tabletki na odchudzanie faktycznie mają magiczną moc działania? 

Przeczytaj też: Suplementy diety na lepszy stan zdrowia

Nadwaga to choroba XXI wieku pozbycie się jej staje się coraz większym problemem.
Za jej pojawienie odpowiada wiele czynników, między innymi: predyspozycje genetyczne, tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, a przede wszystkim stres, który wywołuje szereg powikłań.
Znacząco wpływa na zaburzenia rytmu serca, metabolizm, uczucie sytości. Wiele elementów składa się na to, że coraz ciężej pozbyć nam się nadmiaru kilogramów. Z tego powodu osoby chcące schudnąć szukają cudownych środków, które mogłyby przyspieszyć ten proces. Jaki dietetyczny środek spożywczy wspomaga odchudzanie?

suplementy na odchudzanieCzy suplementy diety mogą wspomagać odchudzanie?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że większość osób tyje od nadmiaru pożywienia, dodatkowym bodźcem są mogą być choroby. Zamiast w pierwszej kolejności sięgać po preparaty na odchudzanie polecam przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Regulowanie i kontrola przyjmowanych kalorii może być skutecznym środkiem do tego by utrzymać prawidłową masę ciała. By zgubić zbędne kilogramy przede wszystkim należy zwrócić uwagę na uzyskanie ujemnego bilansu kalorycznego w swojej diecie. W Internecie można znaleźć  darmowe kalkulatory do sprawdzenia swojego bilansu energetycznego.

Żadne suplementy czy tabletki na odchudzanie nie sprawią, że stracimy kilogramy bez żadnego wysiłku. Na rynku są dostępne suplementy zawierające naturalne składniki, które mogą wspomagać procesy spalania tłuszczu czy przyspieszające metabolizm. Stosując je równolegle z dobrze zbilansowanym planem żywieniowym można uzyskać upragnione efekty.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania, a następnie włączyć składniki aktywne w formie suplementów.

Naturalne suplementy diety na odchudzanie

Produkty naturalne zawsze cieszą się większym zaufaniem wśród kupujących. Zwłaszcza jeśli ich działanie było przez długi czas testowane oraz istnieje pewność, że substancje nam nie zaszkodzą. Tabletki czy „preparaty odchudzające” zawierają substancje bioaktywne w formie sproszkowanej, bardzo często nie zawierają żadnych dodatkowych wspomagaczy.
Do takich zaliczyć można pieprz cayenne, młody jęczmień, ekstrakty z zielonej herbaty, zielona kawa, yerba mate. Są one pochodzenia naturalnego dzięki czemu w pełni bezpieczne
i skuteczne w swoim działaniu.

Ekstrakty z liści zielonej herbaty zawierają katechiny EGCG wykazujące wpływ na zminimalizowanie liczby oraz objętości komórek tłuszczowych w organizmie. Inne substancje, które zawiera zielona herbata nasilają termogenezę. Oznacza to rozpad cząsteczek tłuszczu i ich utlenianie co finalnie przekłada się na szybsze spalanie tłuszczu.

Pieprz cayenne znany jako kuchenna przyprawa, nadając ostry smak potrawą. Suplement diety zawierający pieprz kajeński może korzystanie wpływać na metabolizm, zawiera wysoką zawartość kapsaicyny, podobnie jak zielona herbata nasila termogenezę wpływając na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo kapsaicyna może rozszerzać naczynia krwionośne, jest dobrym nośnikiem substancji odżywczych.

Yerba mate -regularne picie yerby wspomaga trawienie i przemianę materii, może normalizować poziom cukru we krwi, a także wywoływać uczucie sytości. Yerba mate może ograniczać aktywność lipazy trzustkowej, która odpowiedzialna jest za rozkład tłuszczów, co wiążę się z ograniczeniem odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie.

Suplementy, które przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej:

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3

Paradoksalnie to właśnie kwasy tłuszczowe pomogą nam w procesie spalanie tkanki tłuszczowej. Stosując je regularnie w postaci suplementów możemy uzyskać pozytywne efekty. Między innymi zwiększy się wrażliwość mięśni na działanie hormonu insuliny przez co zmniejszy się w komórkach tłuszczowych naszego organizmu. Insulina jest jedynym z głównych hormonów odpowiedzialnych za przyrost tkanki tłuszczowej. Uwrażliwienie komórek tłuszczowych będzie pomocna w procesie odchudzania. Stosując tłuszcze omega 3 poprawisz swoje procesy metaboliczne dzięki czemu przyspieszysz spalanie tkanki tłuszczowej, zniwelujesz stany zapalane w jelitach co wpłynie korzystnie na stan mikrobioty.

Suplement diety- kwas alfa liponowy (ALA)

Kwas alfa liponowy ma bardzo szerokie spectrum działania, jest to suplement diety, który może być stosowany przy wielu dolegliwościach. Największą sławę zyskał dzięki pozytywnemu działaniu w procesie odchudzania. Przyczynia się do aktywnego spalania węglowodanów oraz lipidów. Odpowiada za regulację i wchłanianie glukozy do organizmu. Regularne przyjmowanie wpływa na ograniczenie łaknienia, zmniejsza ochotę na słodkie posiłki. Suplement diety wpływa na regenerację wątroby, jest popularny wśród sportowców, ponieważ przyczynia się zwiększenia produkcji glikogenu w mięśniach. Kwas alfa liponowy jest występuje także naturalnie w produktach takich jak szpinak, brokuł czy wątróbka jednak z pożywienia jest słabo przyswajalna dla organizmu.

Suplement diety- 5-HTP (5-Hydroksytryptofan)

Ten suplement diety zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zwiększa produkcję serotoniny. Odpowiednia ilość serotoniny w organizmie powoduje zmniejszone łaknienie, szczególnie w kontekście ochoty na słodkie posiłki. Odchudzanie może wiązać się ze zwiększoną produkcją niektórych hormonów np. greliny, która powoduje wzmożone poczucie głodu. 5 HTP może zmniejszać te aktywność w rezultacie wspomóc proces odchudzania. Istotną informacją jest, że suplement diety nie powinien być stosowany równolegle ze środkami przeciwdepresyjnymi.

Suplementy na odchudzanie- niebezpieczne preparaty odchudzające

Wiele osób chcąc w zawrotnym tempie zgubić zbędne kilogramy sięga po ekstremalne środki. Dużą popularność zyskały tabletki tzw. „spalacze tłuszczu”, które stosowane są często przez młode osoby. Można wyróżnić efedrynę, clenbuterol, DNP.  Jedną z groźniejszych substancji jest DNP (dinitrofenol) to mocno toksyczny środek, którego przeznaczeniem nie jest wspomaganie odchudzania czy pomoc w spaleniu tkanki tłuszczowej. Preparat w rzeczywistości może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jeśli osoba zażyła zbyt dużą dawkę substancji organizm może zacząć spalać jej tkanki wewnętrzne.

Lista skutków ubocznych zażywania substancji jest długa: ostre uszkodzenie nerek, serca, przegrzanie organizmu, zablokowanie procesu oddychania , zapalenie nerwów obwodowych. W 2003 roku Brytyjska Agencja Standardów Żywności (FSA) wydała pismo oświadczające, że substancja DNP jest nienadająca się do spożycia przez ludzi. W naszym kraju GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) niejednokrotnie ostrzegał, że suplement może powodować zagrożenie zdrowia i życia.

najlepsze suplementy na odchudzaniePodsumowanie

Z pośród najbardziej popularnych i docenianych sposobów na odchudzanie warto wyodrębnić UJEMNY BILANS kaloryczny. Proces spalania tłuszczu wymaga cierpliwości i wytrwałego konsekwentnego działania. Dzięki temu możemy pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, celulitu czy toksyn. Dopiero drugorzędną kwestią są preparaty odchudzające, a raczej wspomagające proces odchudzania. Zgubienie zbędnych kilogramów jest procesem. Żadne preparaty na odchudzanie nie pomogą jeśli twój sposób żywienia nie będzie zbilansowany i dostosowany do stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Decydując się na suplementy diety warto wiedzieć, które z pośród najbardziej popularnych i promowanych przed producentów będą skuteczne w swoim działaniu i nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.