fbpx Skip to main content

Andropauza zgodnie z definicją Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy to okres, w którym mężczyzna doświadcza spadku produkcji hormonów płciowych. Przez co jakość życia znacznie się obniża. Pojawiające się liczne objawy andropauzy często określane są jako kryzys wieku średniego i bagatelizowane. Przyczyny andropauzy są różne na szczęście podejmując odpowiednie, profilaktyczne działania możemy temu skutecznie zapobiegać i opóźniać zegar biologiczny. andropazua męska

Niedobór hormonów płciowych- (hormonu wzrostu, DHEA, testosteronu)

Okres przejściowy określany często jako męskie klimakterium. Jest to czas, gdy mężczyzna doświadcza szeregu zmian zachodzących w organizmie. Męskie klimakterium zazwyczaj pojawiało się u mężczyzn w około 50 roku życia jednak obecne czasy powodują, że andropauza dotyka coraz młodszych mężczyzn (między 30-40 rokiem życia). Skala objawów starzejącego się organizmu niebezpiecznie rośnie- wszystko poprzez częściowy niedobór testosteronu.

DHEA u mężczyzny

To skrót od dehydroepiandrosteron  należy do związków hormonalnych. Często możemy spotkać się z określeniem  „hormon młodości”, ponieważ jego obecność we krwi znaczenie zmniejsza się z wiekiem  co towarzyszy  postępującemu  procesowi starzenia organizmu. Największa produkcja hormonu występuje między 20 a 30 rokiem życia.

Później ich stopień ulega obniżeniu, we krwi pozostaje tylko 20% swojej maksymalnej wartości.  Wytwarzany jest w korze nadnerczy.  Kora składa się  z trzech warstw i odpowiedzialna jest za produkcje trzech źródeł hormonów takich jak :

– glikokortykosteroidy,
– mineralokortykosteroidy,
– androgeny

DHEA należy grupy androgenów, w swojej budowie przypomina testosteron. Jest też wytwarzany przez jądra oraz jajniki ale w znacznie mniejszej ilości.
Hormon pełni rolę prekursora  w procesach stymulacji estrogenów (hormonów żeńskich) oraz testosteronu.  Dzięki prawidłowemu stężeniu w organizmie cieszyć możemy się dobrą kondycją intelektualną oraz fizyczną.
W okresie naszego dzieciństwa DHEA jest wydzielany na bardzo niskim poziomie wraz z postępującym dojrzewaniem następuje jego gwałtowny wzrost co objawiać się może np. owłosieniem łonowym.

Jak powstają hormony płciowe u mężczyzn?

W przypadku mężczyzn synteza hormonów płciowych zachodzi przede wszystkim w
gonadach, a konkretnie w śródmiąższowych komórkach Leydiga i komórkach
Sertoliego (pochodzących z kanalika nasiennego) oraz w korze nadnerczy.
Produktem wyjściowym do produkcji hormonów steroidowych jest cholesterol.

Jakie są przyczyny andropauzy?

Duży wpływ wywierają czynniki środowiskowe i genetyczne. Niedobór hormonów stał się chorobą cywilizacyjną XXI wieku, z którą mierzą się nie tylko mężczyźni po 50 roku życia. Osoby dotknięte przedwczesną andropauza zazwyczaj prowadzą bardzo obciążający tryb życia. Wyeksplatowanie, nad produktywność, szybkie tempo życia są głównymi przyczynami stresu oksydacyjnego, które jednym z skutków jest andropauza. Dodatkowo niewłaściwe nawyki żywieniowe w tym duże ilości spożywanego alkoholi i palenie papierosów sprzyja szybszym objawom niedoborów hormonów w organizmie mężczyzny.

Dieta- przede wszystkim obecność substancji wykazujących działanie estrogenne. (Fitohormony)

 • fitoestrogeny (obecne w roślinach wyższych)
 • estrogeny (które produkują bakterie i grzyby w procesie fermentacji)
 • laktony, bifenyle, związki fenolowe, dioksyny

Obecność tych substancji w pożywieniu spowodowana jest niewłaściwymi procedurami kontroli technologicznej lub złego przechowywania żywności, pozostałości pestycydów i struktur chemicznych niekorzystnie oddziałują na hormony płciowe.

objawy andropauzyFitoestrogeny

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, będące substancjami
niesteroidowymi, o budowie chemicznej przypominającej estradiol. Są to związki o
właściwościach silnie przeciwzapalnych i redukujących wolne rodniki. Największą
ilość izoflawonów znajdziemy w soi.
Fitoestrogeny mogą działać zarówno, jako agoniści, jak i antagoniści receptorów
estrogenowych. Od tego, czy dana substancja będzie wywierać wpływ estrogenowy,
czy antyestrogenowy, zależy rodzaj tkanki docelowej i możliwość (lub jej brak)
wiązania z receptorem. Efekt działania fitoestrogenów zależy od ich stężenia i
obecności lub braku adrenaliny. Najsilniej działają genisteina i daidzeina.

Ksenoestrogeny

Ksenoestrogeny to związki egzogenne, które mogą oddziaływać, podobnie jak
fitoestrogeny, z receptorami estrogenowymi i działać, jako agonista lub antagonista
hormonów wydzielanych naturalnie przez organizm.
Ksenoestrogeny nie wykazują cech naturalnie działających estrogenów, jednak z
łatwością naśladują ich działanie i mogą zaburzać odpowiedź receptora na
estrogeny. Zauważa się negatywny wpływ ksenoestrogenów na zdrowie człowieka.
Niektóre formy ksenoestrogenów mogą powodować nawet powstawanie
nowotworów, u mężczyzn są to nowotwory jąder.

Okazuje się także, że ekspozycja męskiego płodu na związki estrogenopodobne (np.
pochodzące z tworzyw sztucznych) w trakcie ciąży matki, może negatywnie wpłynąć
na oś podwzgórze- przysadka- jądra i w późniejszym czasie wpłynąć na
bezpłodność tegoż mężczyzny.

Jakość życia a męskie klimakterium

Testosteron i jego pochodne wywierają wpływ na różne istotne funkcje w organizmie. Mężczyźni, u których stwierdzono andropauzę są bardziej podatni na obniżenie sprawności seksualnej, na wystąpienie raka prostaty oraz pojawienie się stanów depresyjnych poprzez stale obciążony ośrodkowy układ nerwowy. Wśród wielu objawów andropauzy te wydają się najbardziej zagrażające dobrej kondycji fizycznej mężczyzny i zdrowiu psychicznemu.

Objawy andropauzy:

 • spadek masy mięśniowej i kostnej/ zwiększenie masy ciała
 • obniżenie siły mięśniowej
 • obniżenie nastroju
 • obniżone libido
 • zaburzenia snu/ rytmu dobowego
 • stany depresyjne
 • uczucie zmęczenia
 • zaburzenia erekcji
 • nadmierna potliwość
 • uderzenia gorąca
 • rozdrażnienie
 • powiększenie gruczołów piersiowych
 • łysienie
 • nadciśnienie tętnicze

Zmiany zachodzące w organizmie mężczyzny

Łysienie androgenowe

Spowodowane jest nadwrażliwością organizmu na DHT (pochodna testosteronu).  Statystyki pokazują, że  łysienie androgenowe odpowiada za 95% wszystkich przypadków łysienia. Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne są podłożem choroby, kolejno wiek i poziom androgenów w organizmie. Hormony odpowiedzialne są za regulacje wzrostu włosów oraz ich stymulację. Największą władze sprawuje testosteron. W sytuacji gdy dojdzie do jego zmiany w formę aktywna czyli DHT, mieszki włosowe się kurczą, towarzyszy temu opóźniony wzrost włosów. Warto wiedzieć, że każdy organizm posiada inne uwarunkowania co do nadwrażliwości na aktywną formę testosteronu.

objawy andropauzyLeczenie andropauzy – stosowanie zastępczej terapii hormonalnej

W okresie andropauzy coraz więcej mężczyzn decyduje się na wprowadzenie TRT i leczenie objawów andropauzy. Terapia zastępcza powinna być przeprowadzana pod nadzorem specjalisty, który będzie stale monitorował jej przebieg. Jej celem jest wyrównanie poziomu testosteronu oraz regulacja zaburzeń w organizmie mężczyzny. Dzięki iniekcyjnemu podawaniu syntetycznego testosteronu można zapewnić korzyści w sferze psychiczno- fizycznej. Interwencję hormonalną powinna poprzedzać szeroka diagnostyka pacjenta by móc odpowiednio opracować indywidualny program leczenia.

Przeciwwskazania do zastępczej hormonalnej terapii- osoby z historią przerostu prostaty, nowotwory prostaty, schorzenia układu moczowego, choroby nerek i wątroby, a także bezdech senny.

Umów się na konsultacje-  Poradnictwo- Hormonalna terapia zastępcza

Andropauza- łagodzenie objawów- zmiana trybu życia

Starzenie organizmu jest nieuniknione i nie jesteśmy w stanie w stanie wyeliminować głównych czynników odpowiedzialnych za andropauzę, jednak możemy działać na polach, na które mamy faktyczny wpływ. Zanim mężczyzna zdecyduje się na terapię zastępczą (TRT) można spróbować naturalnych metod, które ściśle wiążą się ze zmianą stylu życia.

Poprawa jakości oraz długości snu.

Aktywność fizyczna– zwłaszcza treningi siłowe.

Higiena umysłu– minimalizowanie bodźców stresowych.

Dobrze zbilansowana dieta– włączenie suplementacji.

Regularna diagnostyka- ewentualne wykrycie i wyrównanie niedoborów związanych z chorobami współistniejącymi, które mogą być przyczynami braku hormonów płciowych.

Dieta łagodzi jej objawy andropauzy

 • Żywność powinna być wybierana świadomie, kluczowe jest aby była w jak najmniejszym stopniu przetworzona i nie pakowana w plastik. Warto ograniczyć spożycie cukrów prostych, które mogą podnosić poziom cukru we krwi.
  Dlaczego? Zachwianie gospodarki węglowodanowej w organizmie może zaburzyć pracę insuliny, która ma wpływ na gromadzenie tkanki tłuszczowej. Mężczyźni z nadmiarem masy ciała są wysoce narażeni na zmniejszoną produkcję testosteronu.
 • Dbanie o swoją mikrobiotę jelitową – różnorodna żywność zawierająca korzystne bakterie probiotyczne oraz probiotyki w formie suplementów. Współczesne badania nad mikrobiomem wykazały, że zdolność jelita do wchłaniania wszystkich substancji witalnych z dostarczanej żywności lub wytworzenia niezbędnych witamin znacznie zmniejsza się wraz z postępującym wiekiem.

Przeczytaj też:
Suplementy diety na lepszy stan zdrowia

Probiotyk- naturalny i suplement diety

Progesteron u mężczyzn

 

W naszej ofercie znajdziesz konsultacje dotyczące poradnictwa w zakresie hormonoterapii .
Hormonalne terapie zastępcze (HTZ)

Terapie pocyklowe (PCT) i leczenie powikłań