fbpx Skip to main content

Odkrycie dobroczynnego efektu tlenoterapii hiperbarycznej

Początki terapii hiperbarycznej sięgają 1662 roku. Opracowana została w Anglii na potrzeby nurków i pracowników ksenowych. Założeniem komory była powolna dekompresja oraz zwalczanie negatywnych skutków pracy w warunkach podwyższonego ciśnienia. Zauważono w tamtym czasie pozytywne skutki u pacjentów, zapoczątkowało to nowoczesne tlenoterapie. Na przestrzeni lat technologia jest stale udoskonalana a zebrana wiedza coraz bogatsza. Aktualnie przebywanie w komorze hiperbarycznej jest jedną z najskuteczniejszych nieinwazyjnych metod leczenia wielu schorzeń.

Układ kostny

Choroby układu kostnego, martwice kostne, zapalenie szpiku kości wymagają dotleniania tkanek, stawów czy chrząstek. Tlen wpływa na wzrost produkcji komórek macierzystych. Zmniejsza wszelakie stany zapalne, wspomaga procesy naprawcze i regeneracyjne. Ponadto wykazuje działanie uśmierzające ból, działa bakteriobójczo.

Tlenoterapia potrafi zwiększać aktywność osteoblastów i wpływać na martwe tkanki, przyspiesza tworzenie nowych struktur w organizmie.

Regularne sesje w komorze hiperbarycznej mogą przyczynić się do rekonwalescencji w przypadku różnych schorzeń o podłożu ortopedycznym, wyróżnić można:

  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Osteoporozę
  • Urazy kręgosłupa
  • Leczenie po złamaniach i zwichnięciach
  • Rehabilitacja pourazowa- sportowa

Wspomaganie po COVID-19

Objawy świadczące o byciu zarażonym wirusem COVID-19 w wielu przypadkach prowadza do groźnych powikłań. Jednym z nich jest niedotlenienie krwi, które może powodować przeciążenie organów. W celu zapobiegnięcia temu zjawisku lub rozprzestrzenienia się na większą skalę pacjenci podłączani są do respiratorów, które służą dostarczając większą ilość tlenu do organizmu. Analogiczne działanie daje tlenoterapia w oparciu o komorę hiperbaryczną. Oczywiście wyłączając wszystkie przypadki, w których pacjent jest w stanie ciężkim, pod obserwacją lekarzy.

O skuteczności terapii tlenowej świadczą badania przeprowadzone w mieście Wuhan przez dr. Yanglinga, który w oparciu o grupę pacjentów chorych na COVID-19 testował serie zabiegów tlenem. Efekty okazały się zaskakujące, już po pierwszych sesjach zwalczano zbyt niski poziom tlenu we krwi. Ponadto wysokie ciśnienie panujące w komorze zwiększa dotarcie tlenu do większej liczby komórek, pozwala to na skuteczniejszą walkę ze stanami zapalnymi oraz pomaga zniwelować skutki przebytej choroby.  Zabiegi rekonwalescencji po COVID-19 stosowane z odpowiednią częstotliwością są w stanie przywrócić znormalizowany stan dotlenienia komórkowego oraz powstrzymać procesy degradacyjne po wyniszczającym organizm wirusie.

Cukrzyca

Tlenoterapia skutecznie wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi. Diabetycy korzystający z zabiegów mogą zauważyć znaczną poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, wzrost insulinowrażliwości oraz zmniejszenie masy ciała.  Poprzez zwiększoną przepuszczalność bariery między krwią a mózgiem tworzą się nowe naczynia krwionośne oraz połączenia nerwowe. Proces ten ma wpływ na poprawę metabolizmu komórkowego. Sesje w komorze hiperbarycznej przyczyniają się do namnażania w organizmie fibroblastów komórek nabłonka oraz włókien kolagenowych.  Dodatkowo tlenoterapia zapewnia przeciwdziałanie postępującej cukrzycy jak i wpływa na ograniczenie jej niszczącemu oddziaływaniu na organizm.

W przypadkach powikłań pocukrzycowych, gdy pacjent posiada zainfekowaną tkankę np. stopa cukrzycowa tlwnoterapia daje świetne efekty. Dzięki wysokiemu ciśnieniu dochodzi do maksymalnego nasycenia komórek tlenem, następuje poprawa krążenie, finalnie wspomagając regenerację zainfekowanych narządów lub tkanek do ich całkowitego wyleczenia.

Choroby skórne

W kwestiach dermatologicznych tlenoterapia okazuje się bardzo pomocna. Regularne sesje mogą  przyczynić się do złagodzenia chorób takich jak: AZS, trądzik, rumień, ropienie, czyraki, pokrzywka.

Mechanizm działania tlenoterapii na skórę opiera się na naturalnej stymulacji organizmu do przyspieszenia gojących się ran, tlen wykazuje działanie antybakteryjne i może skutecznie wpływać na oczyszczenie organizmu z toksyn. Dodatkowo aktywizuje wszystkie tkanki wspierając ich powrót do stanu faktycznego sprzed choroby,

Tlen wpływa na komórki regenerując je i sprawiając, że kondycja skóry ulega znacznej poprawie, uelastycznia ją, zwiększa syntezę kolagenu. Działa zapobiegawczo w tworzeniu się ognisk zapalnych w organizmie, które są główną przyczyną wykwitów na skórze. Sesje w komorze mogą przyczynić się do zapobiegnięcia powstawania infekcji i skutecznie redukować powstałe już wypryski.

Rekonwalescencja ponowotworowa

Po wielu przeprowadzonych badaniach w kierunku  stosowania komory hiperbarycznej przez pacjentów z nowotworami uznano, że sesje tlenowe są całkowicie bezpieczne i zdrowe. Ponadto mogą przynieść wiele korzystnych efektów w postaci zwiększenia procesu uśmiercania komórek nowotworowych.  Na wzrost guza i ewentualne przerzuty wpływa przede wszystkim proces angiogenzey, polega na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych. Stymulacja naczyń jest zwiększona po zabiegach tlenoterapii ale przebiega w sposób odmienny, który nie jest zagrażający zdrowiu. Nie zanotowano przypadków dzięki, którym można by przypuszczać, że komora hiperbaryczna wywołuje zwiększenie komórek nowotworowych, przeciwnie tlen wykazuje działanie zmniejszające agresywność guza, dodatkowo zabiegi mogą wspierać działanie chemioterapii sprawiając, że wykazuje się większą skutecznością na komórki rakowe. Jednoznacznie potwierdzono, że  komora hiperbaryczna oddziałuje na  złagodzenie przebiegu w niektórych typach nowotworów jak np. rak piersi.  Istnieją też duże rozbieżności w zakresie wpływu tlenoterapii  w zależności od rodzaju nowotworu.

Przeczytaj też: Nawodnienie, odwodnienie wśród sportowców

Piramida zdrowia- co warto wiedzieć?

Dieta ketogenna opinie