fbpx Skip to main content

Czym jest cordyceps?

Należy do grzybów pasożytniczych, inna nazwa to maczużnik chiński. Jego naturalne pochodzenie sięga Wyżyn Tybetańskich, porastał azjatyckie wzgórza. W okresie letnim porasta na zboczach gór, natomiast zimą ukazuje swoją pasożytniczą naturę. Cieszy się dużą popularnością w Chinach oraz Japonii. Spożywany przez lata wpisał się w  tradycyjną chińską medycynę. Niebywałe właściwości farmakologiczne grzyba przynoszą szereg korzyści w różnych aspektach życia. Chętnie używany dietetyce sportowej  zyskuje coraz większą popularność rynkową.

Dobroczynne działanie cordycepsu

Stymuluje organizm do zwiększenia wytrzymałości na stres oksydacyjny. Wspomaga postępujące skutki starzenia się przy czym chroni przez  zachorowalnością. Zawarte w nim polisachardy mają zdolność do stymulacji układu odpornościowego. Znacznie przyspiesza gojenie ran, dzięki jego właściwościom zauważyć można szybsze zrastanie uszkodzonych tkanek.

Grzyby cordyceps – działanie antynowotworowe

Grzyby mają dużą zdolność do zwalczania wolnych rodników, zapobiegać mogą rozwojowi raka. Badania, które zostały przeprowadzone w tym kierunku ukazały, że niskie stężenie kordycepiny powodować może, zatrzymanie cyklu komórkowego nowotworów  natomiast wysokie prowadzi do apoptozy, czyli śmierci tych komórek. Roślina cordyceps może blokować receptory komórek rakowych pozytywnie wpływając  na układ immunologiczny przez  substancje w sobie zawarte.

Substancje wykazują działanie:

  • przeciwzapalne
  • przeciwinfekcyjne
  • bakteriobójcze i antywirusowe

Cordyceps zawiera biostymulujące właściwości makrofagów czyli komórek, które biorą udział w procesie pochłaniania patogenów i trawienia ich.

Cordycpes sfera seksualna

Wspiera leczenie impotencji, może polepszać jakość plemników, obniżone libido czy bezpłodność. Zauważono też, że suplementacja cordycepsem, może przynosić  pozytywne efekty pod kątem wpływu na erekcje. Zawarta w nim kordycepina reguluje poziom hormonów steroidowych, normalizując poziom testosteronu u mężczyzn. Grzyb okazuje się pomocny w okresie pogorszenia funkcji poznawczych  lub w okresie przekwitania poprzez wzmocnienie produkcji estrogenu korzystnie wpływa na leczenie osteoporozy u kobiet w stanie menopauzalnym.

Zastosowanie cordycepsu

Stosowany jest przez osoby cierpiące na chroniczne zmęczenie, zaburzenia rytmu dobowego i  neurologiczne (migrena, padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i choroba Alzheimera). Wspiera niewydolność nerek oraz zapalenie pęcherza moczowego.

Cordyceps dla sportowców

Roślina cieszy się popularnością w dietetyce sportowej .  Zastosowanie znajduje w szerokiej gamie  dyscyplin sportowych, gdzie wysiłek jest krótkotrwały np.: biegi  krótko dystansowe, sporty walki  a także dyscypliny, w których wysiłek jest długotrwały np.:  kolarstwo, biegi długo dystansowe.

Może być stosowany  przez sportowców jako profilaktyczna suplementacja. Działa regenerująco na mięśnie zwiększając przy tym wytrzymałość tlenową oraz wspierając pracę układu oddechowego (zmniejsza produkcje śluzu oraz zwiększa absorbcje tlenową).

Ma zdolności do regulowania procesów tlenowych i beztlenowych, Ułatwiać może dostęp do  zasobów energii poprzez wpływ na wrażliwość insulinową. Jeśli komórki są bardziej wrażliwe tym szybciej mogą  pobierać cukier z krwi. Jest to efekt o krótkim działaniu jednak umożliwia dostęp do większej ilości energii.

Stosowanie cordycepsu

Grzyb nie jest inwazyjny, więc  może być stosowany długofalowo, bez skutków ubocznych. Warto  też dodać  że pełne nasycenie organizmu substancją następuje po okresie 4-5 tyg  od regularnego stosowania, więc bardzo ważna jest systematyczne stosowanie.

Może wchodzić też w interakcje z lekami obniżającymi poziom glukozy.  Odradza się przyjmowanie rośliny bezpośrednio po zabiegach operacyjnych (z powodu odziaływania na rozrzedzenie krwi).

Dawkowanie  jest zróżnicowane i zależne od danego wysiłku fizycznego. Poprzez swoje właściwości pobudzające – lepiej przyjmować go do południa. Dzienne dawki cordycepsu oscylują w granicach 250mg-1000mg , podawane ok. godziny  przed jednostką treningową.

Podsumowanie

Cordyceps posiada szerokie zastosowanie,  jeśli nie zmagamy się z żadnymi innymi  dolegliwościami,  sprawdzić się może  jako naturalny środek wspomagający organizm. Medycyna wschodnia posiada szeroki dostęp do wiedzy, która może być źródłem odpowiedzi na ludzkie problemy zdrowotne. Cordyceps sprawdza się w codziennym użytkowaniu przez osoby pracujące w ciężkich warunkach jak i chcące spowolnić procesy starzenia i wspomóc się w odpowiedniej regeneracji po wysiłku.

Prowadzone są liczne badania, które mają potwierdzić skuteczność leków na bazie cordycepsu w leczeniu wielu poważnych chorób. Skonsultuj się z dietetykiem i dowiedz się jakie spektrum korzyści prozdrowotnych możesz osiągnąć z indywidualnym planem dietetycznym i dobrze dobranej suplementacji w postaci kordycepsu.