fbpx Skip to main content
Bez kategorii

Dieta domowa czy catering dietetyczny?

Zaplanuj swoją dietę!

Wiele osób boryka się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu swojej przygody z odchudzaniem lub wprowadzeniem zdrowszych zmian żywieniowych. Kiedy decyzja już zapadnie to początki mogą nie być kolorowe zwłaszcza, kiedy nie wiadomo od czego zacząć.

Pojawiają się pytania – czy na diecie domowej można schudnąć? Czy może bardziej skuteczny będzie catering dietetyczny? W tym artykule chciałabym wam przybliżyć i oswoić temat planowania diet, wyborów żywieniowych i rozpoczęcia swojej przygody z odchudzaniem, przy okazji polecam przeczytać – jak szybko schudłam oraz jak szybko schudnąć z brzucha.

Jak działa catering dietetyczny?

Obecnie na rynku jest wiele oferowanych usług cateringów dietetycznych. Zadaniem cateringu dietetycznego jest przygotowanie dań zgodnych z przyjętymi zasadami zdrowego żywienia. Catering dietetyczny ma dostarczać swoim klientom kompletny zestaw posiłków na cały dzień lub kilka dni. W ofercie można znaleźć zestawy o charakterze standardowym, opcje wegańskie, dieta dla sportowca, dieta keto czy typowo spersonalizowane do indywidualnych potrzeb klienta. Wiele cateringów na rynku bardzo się rozwija, dzięki czemu mamy różne warianty diet oraz posiłków, które są maksymalnie zbilansowane i dostosowane pod nasze potrzeby.

Do kogo skierowana jest oferta cateringu?

Tak na prawdę przeznaczona jest dla każdego, szczególnie dla osób, które mają problem z komponowaniem dziennego jadłospisu i niekoniecznie lubią spędzać czas w kuchni. Dodatkowo żyją w ciągłym pośpiechu ale chcą odżywiać się zdrowo i regularnie.

Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających choroby kliniczne w tym nietolerancje pokarmowe, alergie czy dysfunkcje układu pokarmowego o ile stopień zaawansowania nie jest na tyle duży. W innym wypadku polecam umówić się na wizytę do dietetyka. Wybierając spersonalizowane opcje cateringu dietetycznego nie muszą martwić się o to jakie składniki powinni eliminować ze swojej diety.

Catering dietetyczny posiada kilka zalet, przede wszystkim:

  • bazuje na jadłospisie sporządzonym przez wykwalifikowanych i najlepszych dietetyków, którzy układając plan żywieniowy dbają o różnorodność diety
  • wybierając go możesz dopasować dietę pod swoje zapotrzebowanie kaloryczne, bez tracenia czasu na liczenie kalorii
  • jest bardzo wygodną opcją, składając zamówienie otrzymujesz zbilansowane posiłki z dostawa pod same drzwi
  • jeśli chcesz, potrawy mogą być bez glutenu, laktozy lub innych składników, których nie chcesz mieć w swojej diecie
  • masz możliwość zamiany składników, Twoje zamówienia mogą być komponowane według upodobań dietetycznych
  • catering zawiera desery wykonywane w zdrowszych wersjach
  • catering dietetyczny używa ekologicznych opakowaniach (nie każdy ale większość) dzięki czemu składając zamówienie przy okazji dbasz o środowisko

Catering dietetyczny jakie ma wady?

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć jest oczywiście- koszt diety. Usługi cateringowe nie należą do najtańszych, średni koszt to od 1200 wzwyż za niepełny miesiąc wyżywienia (wyłączając niedziele). Zestawiając to z kosztami diety domowej katering wypada znaczeni gorzej. Co prawda kwota ta obejmuje dowóz jedzenia pod wskazany adres oraz proces przygotowania czyli gotowanie, sporządzenie menu. Nie zmienia to faktu, że wiele osób widząc miesięczny koszt wybierze domowe jedzenie. Ofert na rynku jest mnóstwo, można znaleźć odpowiednią dietę dopasowaną do kieszeni w zależności od tego jaką kaloryczność wybierzemy cena rośnie znacznie wzwyż.

Wada cateringu dietetycznego

 Produkty a konkretnie ich jakość.
W wielu przypadkach cena nie równa się jakości. Niestety nie mamy wpływu na to w jaki sposób i jakie składniki są wykorzystywane do posiłków. Wszystkie cateringi zazwyczaj informują nas i zapewniają o wysokiej jakości produktów, to prawda wiele posiłków zawiera świeże warzywa, mięso czy sałatki. Jednak potrawy, które otrzymujemy zazwyczaj są przygotowywane z dużym wyprzedzeniem czasowym, jeśli doliczymy do tego dowóz upłynie trochę czasu co bezpośrednio może przełożyć się na smak i świeżość diety.
Często sporządzane są ze składników, które wymagają przechowywania w lodówce. Na przykład sałatka z serem feta, która nie nadaje się do spożycia pozostawiona w temperaturze pokojowej. Z tego powodu posiłki mogą nie być smaczne a ich jakość niższa.

Brak opcji zamiany i planowania posiłków-
Co prawda coraz więcej producentów wychodzi na przeciw i wprowadza do swoich usług możliwość samodzielnego planowania menu. Jednak brak możliwości zjedzenia konkretnego  dania na które masz ochotę w danej chwili można zaliczyć do potencjalnych wad. Wyobraź sobie, że masz ochotę na śniadanie składające się z płatków owsianych i owoców, a w zamian za to w lodówce czeka catering dietetyczny i na śniadanie masz omlet z pieczarkami :p

Do wad można zaliczyć to, że posiłki są spożywanie na zimno. Dla osób aktywnych, które cały dzień przemieszczają się catering dietetyczny może być zbawieniem, jednak wiąże się to z brakiem możliwości odgrzania dania.

Rozwiązanie dla osób, które chciałyby połączyć catering dietetyczny z dietą domowa

Praktycznym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów, między innymi tych wyżej wymienionych nie mogą zdecydować się na catering dietetyczny. Jest samodzielne gotowanie posiłków w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w porządne pojemniki na żywność i plan dietetyczny, który będziesz realizować. Takie połączenie to świetna alternatywa dla osób nie mogących pozwolić sobie na dietę pudełkową ale chciałaby w pełni zdrowo się odżywiać, zacząć jeść regularne posiłki.

Domowa dieta pudełkowa

Dlaczego warto stosować dietę domową? Odpowiedź jest bardzo prosta. Domowa dieta to doskonałe rozwiązanie pod względem stu procentowej kontroli nad naszym menu. Doboru składników dokonujesz sam, masz wgląd na wszystkie dania, bo sam je przyrządzasz. :p
Mamy całkowitą dowolność i wpływ na smak oraz wygląd potraw. Samodzielne gotowanie w warunkach domowych nie wymaga wielu umiejętności kulinarnych. Posiadając gotowe menu i produkty, opanowanie sztuki gotowania nie będzie stanowiło problemu.

Dieta domowa może być równie skuteczna w swoim działaniu co oferowana przez profesjonalny katering dieta pudełkowa. Tak na prawdę wśród wszystkich popularnych diet istotne jest nasze podejście, realizacja założonych planów i zmiana nawyków żywieniowych. Dzięki takiemu podejściu możemy spodziewać się oczekiwanych rezultatów.

Sprawdź przepisy: Placuszki bananowe fit

Placki twarogowe- przepis bez mąki

Dietetyczny obiad- przepisy na dania

Jak zaplanować dietę domową?

W tym celu możesz posłużyć się przykładowym menu z internetu lub podejść do sprawy bardziej profesjonalnie.

Wyznaczyć swój cel zdrowotny lub sylwetkowy, obliczyć ewentualną kaloryczność diety domowej. Zakupić wszystkie produkty zgodne ze swoimi założeniami.

W tej kwestii pomocny może okazać się dietetyk, który rozpisze odpowiedni plan pod Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, masę ciała, indywidualnie dostosuje menu. Jest to dużym ułatwieniem, dzięki czemu dieta domowa będzie pod stałą kontrolą a posiłki zaplanowane.

sprawdź przepisy:

Sprawdz oferteę i Umów się na konsultacje.