fbpx Skip to main content

Nie jesteśmy skazani na chroniczne przemęczenie!

Zastanawiasz się skąd bierze się przewlekłe zmęczenie, ciągły brak energii czy bóle głowy? Zaburzenia rytmu snu są jedną z głównych przyczyn pogorszonego samopoczucia, objawów somatycznych czy pojawiających się chorób. Obecnie coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem i higieną snu.

Co za to odpowiada? Jak naturalnie zwiększyć produkcję hormonu snu? Czym skutkuje niedobór melatoniny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

rytm dobowy, melatonina w organizmie Stężenie melatoniny w organizmie

Melatonina określana mianem hormonu snu, jest neurohormonem naturalnie wytwarzanym w szyszynce mózgu z serotoniny. Wydzielana jest głównie po zapadnięciu zmroku, gdy jej stężenie jest powoli uwalniane do krwi zauważalna jest zmożona senność. Działanie melatoniny jest antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Istotne jest jej prawidłowe stężenie, najwyższy poziom powinien występować między północą a trzecią nad ranem.

Melatonina odpowiada za zaburzenia snu

Za wiele dolegliwości, które nas spotykają odpowiedzialny jest brak zgodności rytmu dobowego snu, (za który odpowiedzialna jest melatonina) z obecnie prowadzonym stylem życia.
Odpowiednia regeneracja, jakościowy sen to niezwykle istotne elementy życia, bez zadbania o podstawy nie jest się w stanie prawidłowo funkcjonować. W przypadku gdy poziom melatoniny jest w niskich granicach występują zaburzenia snu. Wśród osób zmagających się z bezsennością bardzo często występuje szereg dolegliwości np. zawroty głowy w ciągu dnia, bóle pleców, przewlekły ból odcinka szyjnego związany z dużym napięciem.

Istota rytmu dobowego

Każdy człowiek posiada swój rytm dobowy, jest to rytm biologiczny (biorytmiczny), który cyklicznie zachodzi w organizmie. Do rytmu dobowego można zaliczyć między innymi cykle snu, wydzielanie hormonów i inne procesy, o których powstał szerszy i bardziej szczegółowy artykuł. Zachęcam do zapoznania się- Rytm dobowy.

Melatonina lek

Melatonina nie występuje tylko w naturalnej formie, produkowana jest przez rynek farmaceutyków i występuje pod postacią suplementów i leku. Powstaje poprzez chemiczną syntezę, stosowanie leku jest całkowicie bezpieczne. Melatonina lek zalecana jest do stosowania w przypadku zaburzeń snu, zaburzeń rytmu snu czy psychicznych. Bardzo często stosują ją też sportowcy, u których regeneracja pełni kluczową rolę.

kto powinien suplementować melatoninęPrzyjmowanie melatoniny zapewnia-

  • regularny rytm dobowy
  • zredukowanie przebudzeń w ciągu nocy
  • podnosi poziom neuroprzekaźników
  • skraca czas oczekiwania na zaśnięcie

Działania niepożądane- melatonina lek

Melatonina lek należy do bezpiecznych substancji, jednak należy stosować ją zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać dawek gdyż może w konsekwencji zaburzyć naturalne procesy w organizmie. W sytuacji, gdy po raz pierwszy przyjmuje się melatoninę w formie leku lub suplementu mogą pojawić się problemu związane z nadmiarem aktywnego składnika we krwi. Wiąże się to z powstawaniem dziwnych i złożonych snów. Jednak jest to zjawisko, które mija gdy obniżymy poziom melatoniny w organizmie. Zdecydowanie niedobór melatoniny może być znacznie gorszy w swoich skutkach.

Niedobór melatoniny to zaburzenia rytmu snu ale nie tylko

Melatoninę stosuję się nie tylko przy problemach z bezsennością i zaburzenia rytmu snu. Jest bardzo dobrą substancją łagodzącą objawy refluksu czy depresji.

melatonina lek, dla kogoGdy nie dbamy o odpowiedni poziom melatoniny mogą pojawić się problemy z zachowaniem poprawnej wagi ciała. Brak snu to brak uregulowania procesów metabolicznych w organizmie, podwyższony poziom kortyzolu, brak sprawnej pracy mózgu. Wszystkie te objawy mogą zwiększać ryzyko insulinooporności i zmniejszać wrażliwość tkanek prowadząc do leptynooproności. Dodatkowo z najnowszych badań wynika, że kłopoty ze snem są jednymi z pierwszych objawów demencji, która postępuje wraz z wiekiem.

Zwiększ ilość hormonu snu

Oprócz stosowania leku melatonina istnieją sposoby na naturalne zwiększenie ilości melatoniny w organizmie.  Przede wszystkim odpowiednie funkcjonowanie zgodnie z rytmem dobowym zapewni lepszej jakości sen, istotne jest też aby przestrzegać kilku zasad:

  • Umiejętne umieszczanie aktywności fizycznej w porze dnia
  • Codzienna ekspozycja na naturalne światło słoneczne
  • Unikanie telefonu/ tv i innych urządzeń emanujących niebieskim światłem tuż przed snem

Melatonina w organizmie- podsumowanie

Obecność melatoniny zapewnia nam odpowiednią jakość snu. Jej prawidłowy poziom będzie zachęcać do wyłączenia telewizora i udania się do sypialni. W zaburzeniach snu związanych rytmem snu stosuje się odpowiedni suplementy i leki, które mogą pomóc w zwalczaniu tego problemu. Warto zadbać też o odpowiednie światło tuż przed zasypianiem, dobrą poduszkę czy zminimalizowanie bodźców. Dzięki temu melatonina będzie mogła spełniać swoje funkcje w prawidłowy sposób i poprawi się jakość snu.