fbpx Skip to main content

Poziom witaminy B12 jest bardzo ważny!

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy wielu składników odżywczych pochodzących z diety w tym witamin i minerałów. W przypadku niedostarczania odpowiedniej ilości witaminy B12 możemy spowodować zaburzenia i problemy zdrowotne, które mogą być zagrażające w swoich skutkach.

dieta dla wegan witamina b12Jeśli zauważasz u siebie pogorszoną odporność, częste infekcje, osłabienie mięśni czy problemy trawienne sprawdź czy nie jest to wynikiem niedoboru witaminy b12!

Przeczytaj więcej i dowiedz się dlaczego przyjmowanie witaminy B12 jest tak ważne.

Przyczyny niedoboru witaminy b- kto jest narażony?

Witaminy z grupy b powinny być dostarczane każdego dnia z pożywienia. Dzienne zapotrzebowanie u osoby dorosłej na witaminę b wynosi około 2 mg. Zdarza się, że niedostateczna ilość witaminy wywołana jest niezbilansowanym żywieniem.

Często osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej poprzez ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego ma niedobory witaminy b. Z tego powodu powinny często wykonywać kontrolne badanie witaminy B12 zanim pojawią się skutki niedoboru witaminy.
Kolejną grupą zagrożoną niedoborem witaminy są osoby w podeszłym wieku. Powodem tego jest przyjmowanie niektórych leków, które mogą zaburzać wchłanianie witaminy w jelitach. Przyczyną może być upośledzenie pracy receptorów w jelicie krętnym.

Niski poziom witaminy zauważyć można też wśród osób cierpiących na zaburzenia pracy układu pokarmowego (np. choroba Addisona- Biermera lub Leśniowskiego- Crohna). Właśnie przez nie występują zaburzenia wchłaniania witaminy, mimo dostarczania jej organizm nie jest w stanie jej przyswoić.

Do przyczyny niedoboru witaminy można też zaliczyć wrodzony niedobór białka (transkobalminy), które odpowiada za prawidłowy transport witaminy B12 we krwi.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

Bardzo istotne jest nielekceważenie niedoboru witaminy.
Dlaczego? Przewlekły stan, który nie jest leczony może prowadzić do poważnych objawów w organizmie człowieka. Ważne jest, że objawy niedoboru nie występują od razu, mogą nie ujawniać się przez długie lat, ponieważ witamina jest w stanie się magazynować w organizmie.

Do przewlekłych skutków niedoboru witaminy z grupy b zaliczyć można:

  • trwałe uszkodzenie układu nerwowego
  • zaburzenia psychiczne
  • niedokrwistość
  • anemię
  • wady rozwojowe płodu
  • poronienia

Najczęstsze objawy niedoboru to przewlekła bladość czy żółtość skóry- przyczyną tego jest niewystarczająca ilość czerwonych krwinek.

Niski poziom lub jej przewlekły niedobór witaminy b12 może zmniejszyć normalną ich produkcję. Skutkiem tego w wielu przypadkach jest anemia megoblastyczna w konsekwencji prowadząc do upośledzenia DNA.

witamina b12- niedoboryObjawy -Objawy neurologiczne niedoboru witaminy

Jednym z głównych objawów ciężkiego niedoboru witaminy jest uszkodzenie układu nerwowego oraz mózgu. Poprzez jej funkcje i branie czynnego udziału w tworzeniu neuroprzekaźników jej brak w organizmie może objawiać się niezdolnością do uczenia się, zapamiętywania, regulacji hormonalnej czy kontroli apetytu.

Objawy niedoboru- problemy z równowagą

Problemy z utrzymaniem równowagi są konsekwencją uszkodzenia układu nerwowego, przewlekły stan, który nie jest leczony może utrudniać prawidłowe poruszanie się i zachowanie koordynacji ruchowej.

Przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu jest kolejnym z objawów niedoboru witaminy b12, spowodowane jest to nieskutecznym transportem tlenu w ciele. Dodatkowe

Jak uzupełnić niedobór witaminy? Jedz produkty pochodzenia zwierzęcego!

Jest wiele produktów zawierających witaminę B12 – jednak wszystkie z nich są pochodzenia zwierzęcego. Więc jeśli jesteś na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej warto rozważyć suplementację.
Dla osób, u których nie występuje ograniczenie produktów odzwierzęcych zaleca się spożywanie:
mięsa w tym wątróbki wołowej/drobiowej, drobiu, jajek, nabiału, serów. Niewielki ilości witaminy b występują też w grzybach i niektórych liściach warzyw.

źródła witaminy b12Dzienna dawka witaminy b- suplementacja witaminy

W przypadku stwierdzonych niedoborów witaminy B12 w organizmie zaleca się dostarczenia jej w formie syntetycznej jako suplement diety. Jest to jedno z rozwiązań dla wegan, którzy szczególnie są narażeni na niedobór tejże witaminy. Suplementacja będzie skuteczna tylko wtedy gdy dobrany preparat będzie spełniać swoje podstawowe funkcje czyli obniżał poziom homocysteiny. W przeciwnym razie będzie stale niedobór witaminy b. Warto też wiedzieć, że suplementy diety powinny być w postaci metylokobalminy lub cyjanokobalaminy.

Niedoboru witaminy b WAŻNE!

Witamina B12 poprzez swoją rozpuszczalność w wodzie jest łatwo usuwana z organizmu wraz z potem i moczem. W sytuacji, kiedy niedobór został potwierdzony wynikami badań należy go jak najszybciej wyrównać.

Przeczytaj też: Probiotyk- naturalny i suplement diety

Chrom na odchudzanie- właściwości i suplementacja