fbpx Skip to main content

Skuteczne odchudzanie jest możliwe i może być proste jeśli będziemy umiejętnie łączyć aktywność fizyczną, zbilansowane żywienie i zadbamy od dobór odpowiednich suplementów diety.
Na rynku są produkty, które skutecznie wspomagają proces odchudzania- jednym z nich jest pierwiastek chromu.

chrom na odchudzanieCzym jest chrom?

Chrom organiczny to pierwiastek śladowy, niewielkie ilości chromu znajdują się w organizmie człowieka. Zazwyczaj jego poziom jest wyrównywany suplementami zawierającymi chrom. Należy do substancji, która przyczynia się do pracy metabolizmu. Dlaczego warto suplementować chrom?

Przeczytaj też: Suplementy na odchudzanie

Suplementy diety na lepszy stan zdrowia

Jak działa chrom?

Chrom to skuteczny sposób na zmniejszenie apetytu. Jest niezbędnym mikroelementem w organizmie człowieka. Suplementy zawierające chrom wpływają na:

  • gospodarkę lipidową- przez co zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi
  • zmniejszenie wydzielania cytokin zapalanych w organizmie człowieka
  • utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi- chrom zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę

Właściwy poziom chromu pozwala skutecznie przeciwdziałać rozwojowi chorób w układzie kostnym między innymi osteoporozy.

Właściwości chromu dla sportowców:

Osoby przyjmujące chrom, które czynnie uprawiają sport mogą dzięki niemu wspomagać magazynowanie glikogenu, który należy do głównych źródeł paliwa dla mięśni podczas wysiłku.

Stosowanie chromu na odchudzanie

Chrom jest jednym ze składników enzymów trawiennych, zaangażowany jest w dość złożone procesy metaboliczne.
Poprzez właściwości chromu organicznego można prawidłowo usprawnić przebieg procesu odchudzania. Działanie chromu będzie regulować poziom cukru we krwi po posiłkach i między nimi. Przyczyni się też do prawidłowej pracy materii obniżając jednocześnie poziom trójglicerydów.

chrom na odchudzanieNiedobór chromu

Przy regularnym przyjmowaniu suplementów diety zawierających chrom możemy uniknąć niedoborów, które zazwyczaj objawiają się nerwowością, odrętwieniem, stanami lękowymi. Mogą wywoływać też zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

Jeśli decydujemy się na spożywanie suplementów diety w przypadku niedoboru chromu dobrze jest wiedzieć jak uzyskać poprawne działanie suplementów diety.

By przyswajalność chromu była na wysokim poziomie należy przyjmować chrom w obecności kwasu askorbinowego i asparginowego. Czyli popularną witaminą C. Należy też uważać na spożycie suplementów diety zawierających żelazo czy cynk, ponieważ mogą ograniczyć jego przyswajalność.

Jakie objawy nadmiaru chromu?

Pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo, należy przyjmować chrom z umiarem, ponieważ jego nadmiar ma swoje konsekwencje. Jednym z poważniejszych skutków nadmiar chromu jest możliwość uszkodzenia DNA, zaburzenia pracy trzustki czy funkcjonowania wydzielania insuliny. Nadmiar i przedawkowanie chromu może przenikać do komórek organizmu i powodować działanie rakotwórcze.

Dzienna dawka chromu dla zdrowej osoby powinna wynosić około 50-200 ug/ na dobę.

Jakie są źródła chromu?

Oprócz suplementów diety zawierających chrom występuje on również naturalnie w jedzeniu. Jeśli poszukujemy źródła chromu w diecie powinniśmy spożywać produkty takie jak: grzyby, jaja, produkty zbożowe, rodzynki, tymianek, orzechy i pestki i mięso. Pamiętajmy jednak, że wchłanianie chromu z pożywienia do organizmu może znacznie się różnić i być niższe niż zawartość chromu w suplementach.

chrom na odchudzanieWłaściwości odchudzające chromu- podsumowanie

Stosowanie suplementów diety zawierających chrom może przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wspomagać organizm nie tylko podczas odchudzania. Chrom bierze udział w wielu procesach w organizmie człowieka. Jeśli zastanawiasz się czy nie masz niedoboru chromu polecam wykonać badanie poziomu chromu. Stosowanie odpowiednich środków może przyczynić się do zwiększenia stężenia chromu.

Przeczytaj też: Jak schudnąć z brzucha?- Kompletne wskazówki

Jak szybko schudłam w zdrowy sposób?

Picie wody a odchudzanie