fbpx Skip to main content

Kurkuma – korzeń kurkumy

Kurkuma jest przede wszystkim znana z kuchni indyjskiej. Wykorzystywana od wielu lat jako przyprawa o charakterystycznym smaku oraz intensywnym, nasyconym żółtym kolorze. Kłącze kurkumy bywa określane jako indyjski szafran. Świeży korzeń kurkumy słynie z zastosowania jako środek leczniczy w medycynie chińskiej. Jednak nie tylko, dobrze sprawdza się jako środek regulujący pracę układu trawiennego podczas odchudzania. 

kurkuma w kuchni azjatyckiejWłaściwości kurkumy

Cudownych właściwości kurkumy jest bardzo dużo dlatego działanie sproszkowanej kurkumy jest bardzo szerokie. Oprócz nadawania orientalnego smaku daniom jest wykorzystywana do wspomagania układu pokarmowego.

Prozdrowotne właściwości kurkumy wykorzystuje się w medycynie niekonwencjonalnej. Kurkuma może obniżać ryzyko występowania chorób, które wywołuje stres oksydacyjny. Z tego powodu warto włączyć ją do codziennej diety. Osoby, u których często występują stany zapalne organizmu w szczególności powinny stosować kurkumę.

kurkuma w diecie odchudzającejKurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jednym z głównych składników kurkumy jest kurkumina, to dzięki niej przyprawa ma żółty kolor. Będąc jej głównym składnikiem kurkumy wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne.

Stosowanie kurkumy

Kurkumę stosuje się w różnych formach. Oprócz tradycyjnej czyli sproszkowanej kurkumy w formie przyprawy możemy stosować w ją w formie suplementów diety.

Suplementacja kurkuminy

Rynek oferuje szeroką gamę suplementów diety, najbardziej polecam te, które są połączeniem kurkumy i pieprzu. Podobnie jak w korzeniu kurkumy zawarta w pieprzu piperyna dobrze oddziałuje na metabolizm i dodatkowo wspomaga działanie kurkumy. Obecność pieprzu w suplementach uwalnia też właściwości przeciwutleniające kurkumy, dzięki czemu zwiększa się biodostępność kurkumy dla organizmu.

suplementy diety z kurkumąZrób złote mleko

Właściwości prozdrowotne kurkumy sprawdzą się szczególnie w okresie jesienno- zimowym, gdy odporność organizmu jest obniżona. Możemy zapobiec zwiększonej zachorowalności i przyrządzić napój z dodatkiem kurkumy tzw. złote mleko.

Należy pół łyżeczki kurkumy dodać do ciepłego mleka. Jeśli nie pijemy nabiału krowiego dobrze sprawdzi się napój roślinny lub ciepła woda. Kurkuma przyrządzona w formie napoju jest doskonałym wspomagaczem pracy metabolizmu.

Właściwości odchudzające kurkumy

Czy faktycznie kurkuma zawiera właściwości odchudzające?

Cudownych właściwości kurkumy jest wiele, jedną z nich jest wspomaganie procesu odchudzania. Coraz popularniejsze stało się dodawanie odpowiednich ziół i przypraw do potraw nie tylko dla poprawy smaku ale i w celu polepszenia pracy układu pokarmowego.

Warto stosować ją profilaktycznie dodając do potraw. Głównym składnikiem kurkumy jest kurkumina, to dzięki jej działaniu regulowana jest praca wątroby i trzustki. Prawidłowo funkcjonująca trzustka odpowiada za proces trawienia cukrów w organizmie. Jest to istotny organ w kontekście odchudzania. Dodatkowo spożywanie kurkumy pozytywnie wpływa na lepszą pracę metabolizmu. W konsekwencji spożywanie jej w formie przyprawy czy suplementów diety może okazać się pomocne w obniżeniu masy ciała.

kurkuma na odchudzanie Należy pamiętać, że efekty stosowania kurkumy są zauważalne tylko i wyłącznie jeśli będziemy stosować kurkumę wraz z zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Właściwości przyprawy mogą jedynie wspomagać proces odchudzania.

Jeśli decydujemy się przyjmować kurkumę w formie suplementów należy stosować ją jako dodatek do zróżnicowanej diety.

Kurkumina skutecznie poprawia profil lipidowy, który ma bezpośredni wpływ na odchudzanie.

Kurkuma wpływa na odchudzanie i nie tylko

Kurkumę warto stosować w swojej kuchni jako przyprawę wspomagająca zdrowie. Jest na tyle uniwersalna, że może stanowić dodatek do wielu potraw (nie tylko tych przyrządzonych na słono).

kurkuma na odchudzanie Działanie kurkumy jest bardzo szerokie, nie tylko warto stosować kurkumę kiedy chcemy pozbyć się nadmiaru masy ciała. Właściwości kurkumy zapobiegają dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, działają protekcyjnie na organizm. Jeśli stosujesz suplementy diety z dodatkiem kurkumy należy stosować się do odpowiednich dawek kurkumy. Nie należy przekraczać 1,5 g substancji na dobę.