fbpx Skip to main content

Jaki jest najlepszy trening odchudzający?

Wiele osób zastanawia się jaki trening powinni wykonywać by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Czy istnieje magiczny zestaw ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej?

jak szybko schudnąć

Niestety ma złotego środka w tym temacie, podstawą są regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna. Forma w jakiej będziemy wykonywać ćwiczenia to drugorzędna kwestia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest całościowy skuteczny trening odchudzający!

odchudzanie jakie ćwiczenia są najlepsze?Ćwiczenia odchudzające to nie wszystko!

Zanim zaczniemy wyciskać siódme poty podczas ćwiczeń czy treningów odchudzających polecam zacząć od podstaw czyli żywienie! Największa rolę w proces odchudzania będzie zawsze odgrywać dieta zwana też dieta odchudzająca (osobiście wolę określenie zdrowy styl życia). Gdyż styl życia obejmuje nie tylko kwestie żywienia się. Pamiętaj, że skuteczne odchudzanie to również zadbanie o rytm dobowy organizmu, unikanie używek czy dbanie o swoją regeneracje. W równym stopniu jak o trening siłowy, trening aerobowy czy inny trening spalający tkankę tłuszczową.

Włączenie w swój plan treningowy zbilansowanej diety odchudzającej i nawodnienia pełni kluczową rolę. Jeśli potraktujemy jedzenie jako paliwo dla naszego organizmu, bez problemu będziemy chcieli tankować wszystko co najlepsze 😉
Postaraj się włączyć w swój plan żywieniowy składniki, które maxmalnie odżywią Twoje ciało i umysł. Kieruj się zasadą 80/20– czyli 80% żywienie ” czyste” i zbilansowane, a 20 % możesz zostawić sobie na tzw. odstępstwa od diety.

odchudzanie, jakie ćwiczenia wybrać?Przeczytaj więcej na temat odchudzania:

Trening mięśni brzucha na odchudzanie to mit!

Jeśli chcesz rozpocząć redukcję tkanki tłuszczowej zapomnij o znanych nam wszystkim brzuszkach! Nawet intensywny trening siłowy mięśni brzucha nie sprawi, że obwód Twojej talii się zmniejszy– jedynie możesz spodziewać się wzmocnienia i wyrzeźbienia mięśni poprzecznych czy skośnych.

Zapamiętaj! Możesz nawet wykonywać najlepszy trening mięśni brzucha, jednak on nie zastąpi Ci zbilansowanej diety. Najlepszy trening brzucha robi się zawsze w kuchni 😉

Oczywiście wzmacnianie mięśni brzucha jest bardzo istotne dla prawidłowego kształtowania się sylwetki w proporcjonalny sposób. Jednak gdy celem jest utrata tkanki tłuszczowej pierwszorzędne jest zadbanie o zdrowy i odżywczy jadłospis z dodatkowym ujemnym bilansem kalorycznym.

jadłospis na odchudzanieNajlepsze ćwiczenia, żeby szybko schudnąć

Jeśli zależy Ci na tym by zgubić nadmiar kilogramów bez dodatkowego wyrzeźbienia ciała wykonywanie treningu siłowego możesz sobie odpuścić (chociaż uważam, że jest bardzo pomocnym narzędziem do zachowania szczupłej sylwetki). W zamian wykonuj ćwiczenia cardio, ćwiczenia interwałowe lub trening hiit. Są to rodzaje treningu, które różnią się od siebie.

Trening cardio- na czym polega?

Trening typu cardio zalicza się do ćwiczeń wykonywanych tlenowo, oznacza to, że taki zestaw ćwiczeń mniej obciąża układ nerwowy i sercowo- naczyniowy. Energia podczas treningu cardio pochodzić będzie w pierwszej kolejności z węglowodanów a po czasie z wolnych przemian kwasów tłuszczowych. Do tego typu treningów można zaliczyć np. bieg w spokojnym tempie przez 30 minut.

trening na świeżym powietrzuTrening interwałowy, 10 minutowy trening hiit- na czym polegają?

Interwał polega na przeplataniu wysiłku o wysokiej intensywności z wysiłkiem o niskiej. Na przykład 10 sekund sprintu/ 30 sekund truchtu. Taki trening warto wykonywać jeśli nie chcemy zbyt wiele czasu w ciągu dnia poświęcać na wykonywanie ćwiczeń. Polega on na intensywnych ćwiczeniach beztlenowych. Organizm pracuje wtedy na wyższym tętnię, zaletą takich treningów jest fakt, że spalanie tkanki tłuszczowej postępuje jeszcze przez kolejne godziny po zakończonej aktywności fizycznej.

Natomiast 10 minutowy trening odchudzający typu hiit to połączenie bardzo wysokiej intensywności z odpoczynkiem w krótkim czasie. Jeśli taki trening wykonujesz regularnie efekty będą równie dobre jak po wykonywaniu treningów cardio.

Trening interwałowy czy ćwiczenia siłowe?

Najlepszy sposób by cieszyć się długo zdrową sylwetką to połączenie obu aktywności w odpowiednich proporcjach. Trening siłowy jest doskonałym narzędziem pomocnym w modelowaniu masy ciała.
Jeśli trening siłowy wykonywany jest w poprawy sposób tempo metabolizmu znacznie wzrasta i utrzymuje się na wysokich obrotach jeszcze przez godzinę po intensywnym treningu.

trening siłowyDzięki ćwiczeniom siłowym możemy poprawić swoją siłę i wytrzymałość. Redukcja masy ciała „lubi” trening z obciążeniem. Proces odchudzania to czas, w który przyjmujemy mniejszą podaż kalorii. Dlatego podczas odchudzania treningi powinny być wykonywane na obciążeniu w okolicach 50-60% naszego maxymalnego ciężaru. Warto więc wykonywać ćwiczenia łączące trening siłowy i intensywny trening interwałowy.

W trening siłowy ćwiczenia powinny być złożone. Dla osób, które dopiero rozpczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną polecam skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera.

Włącz codzienny spacer w swój plan treningowy!

Oprócz treningów powinno się włączyć w swój plan codzienną aktywność fizyczna np. w formie spacerów. Jest to doskonały sposób na trening aerobowy. Może się wydawać z pozoru nic nie znaczący, jednak jeśli zaczniesz stosować regularne spacery przekonasz się sam jak wiele korzyści przynoszą.

bieganie na odchudzanieDlaczego warto wykonywać trening aerobowy?

  • Przeciwdziałasz insulinooporności. Każda minuta spaceru zwiększa wrażliwość komórek na insulinę!
  • Podczas chodzenia Twój mózg pracuje lepiej i jest wydajniejszy. Regularny chód zwiększa objętość hipokampu! Poprawia się pamięć, koncentracja i przetwarzanie informacji.
  • Codzienne długie spacery wykazują działanie zmniejszające wydzielanie interleukin- zmniejszając stany zapalne w organizmie.
  • Poprawia się metabolizm komórek w całym ciele. Zmniejsza się stres oksydacyjny co ma korzystny wpływ między innymi na jakość snu- stajesz się bardziej produktywny, kreatywny i masz STABILNY nastrój!
  • Poprawia metabolizm i przyspiesza trawienie. Regularne chodzenie powoduje znaczny wydatek kaloryczny (nawet do 400 kalorii!)
  • Spacer hamuję ochotę na słodkie i reguluje apetyt ze względu na zmianę aktywności ośrodków w mózgu i poziom hormonów!

Ćwiczenia na odchudzanie- podsumowanie

Pamiętaj, że każdy rodzaj treningu będzie odpowiedni i pomocny w procesie odchudzania pod warunkiem, że będą to regularne ćwiczenia. Spalanie tłuszczu jest procesem długotrwałym. Jeśli zastosujesz wszystkie powyższe wytyczne możesz ten proces zoptymalizować i sprawić, że odchudzanie stanie się przyjemniejsze, a aktywność fizyczna zostanie z Tobą na stałe.

Zobacz też: Imbir- właściwości odchudzające

Kurkuma- właściwości odchudzające

Dietetyczny obiad- przepisy na dania