fbpx Skip to main content

Szukasz skutecznego rozwiązania na zgubienie zbędnego balastu w postaci oponki na brzuchu? Być może już próbowałeś wielu metod, które się nie sprawdziły. Brakuje Ci pomysłów jak uzyskać płaski brzuch? Uwierz, że z naszymi wskazówkami jesteś w stanie to zrobić (może nie w ekspresowym tempie) ale skutecznie! Zrozum mechanizm działania Twojego ciała, trwale pozbądź się dodatkowych kilogramów i ciesz się płaskim brzuchem!

Chcesz schudnąć, zgubić brzuch? – Zmień myślenie

Proces odchudzania wymaga przede wszystkim cierpliwości i sukcesywnego wprowadzania nowych elementów. Pamiętaj o tym, by w ciągu jednego dnia nie rzucać się w wir zmian, bo szybko się zniechęcisz. Jeśli nadmiar tkanki tłuszczowej nie pojawił się w przeciągu kilku dni, to również w tak szybkim tempie organizm nie jest w stanie się go pozbyć. Stopniowe wprowadzanie nowych nawyków przybliży Cię do celu, pomoże zrzucić zbędne kilogramy i mieć płaski brzuch. Sprawdź co sprzyja odchudzaniu!
jak schudnąć z brzucha, dieta na schudnięcie

Najważniejsza zasada

W procesie odchudzania najważniejszy jest właśnie proces! Tylko dzięki zmianie, którą szczerze polubisz będziesz w stanie trwać w postanowieniu i utrzymywaniu diety. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa ale ma ogromny wpływ na odchudzanie. Zanim rozpoczniesz skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej, powinieneś poznać w jaki sposób funkcjonuje Twój organizm oraz metabolizm. Podejmij decyzję i zacznij już dziś, z pomocą naszych dietetyków wprowadzanie zmian i nowego planu dietetycznego może być znacznie łatwiejsze. Umów się na wizytę!

Pamiętaj! Podczas procesu odchudzania zmniejszają się obwody w całym ciele, nie występuje miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. By uzyskać płaski brzuch należy wykonać kilka kroków i nie popełniać podstawowych błędów.

Zastanawiasz się dlaczego niektórzy mają więcej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha?

Na prawidłową masę ciała ma wpływ wiele czynników. Gromadzenie się tkanki w okolicy brzucha może być spowodowane między innymi czynnikami genetycznymi. Zdarza się, że nadprogramowe kilogramy „idą” w ramiona, pupę a czasem po prostu w okolice brzucha. Należy on do tych części ciała, gdzie tkanka tłuszczowa osadza się znacznie szybciej, nie mamy na to wpływu i w wielu przypadkach trudno się jej pozbyć w szybkim tempie.

Rola genetyki- pamiętaj, że nadwaga lub otyłość u członków rodziny, nie jest równoznaczna z tym, że też będziesz ją mieć. Wszystko zależne jest od ciebie i tego jaki tryb życia prowadzisz i w jakim stanie zdrowotnym aktualnie jesteś.

pomysły na schudnięcie W wielu przypadkach, szczególnie u mężczyzn tłuszcz zgromadzony w obrębie brzucha, może wskazywać na otyłość brzuszną (trzewną, centralną). Charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej w wewnętrznej części brzucha, głównie odnosi się to tłuszczu otaczającego organy wewnętrzne. Jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu, ponieważ długo zaniedbywane może prowadzić do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, chorób sercowo- naczyniowych, a także skutecznie zaburzyć pracę jelit i metabolizmu.

Czy to na pewno nadmiar tkanki tłuszczowej?

Zdarza się, że brzuch jest opuchnięty i głównym powodem nie jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto się zastanowić czy problemu nie stanowi nadmiar wody w naszym organizmie. Przyczyn retencji wody jest wiele, może to być zbyt duża ilość soli w diecie, zbyt mała ilość wypijanej wody. Błędne jest ograniczanie spożycia wody w celu pozbycia się jej z organizmu, to powoduje przeciwny efekt, doprowadzając do jeszcze większego magazynowania się.

Może się zdarzyć, że spuchnięty brzuch jest wynikiem wzdęć i wskazywać na problemy związane z chorobami układu pokarmowego. Uczucie pełności w jamie brzusznej może świadczyć o zespole jelita drażliwego, nietolerancjach pokarmowych, chorobie wrzodowej lub trzewnej. Jeśli zmagasz się z takimi dolegliwościami umów się na konsultacje kliniczne w celu wdrożenia leczenia profilaktycznego.

Sen ma wpływ na tkankę tłuszczową!

Czy wiesz, że spanie krótsze niż 6-8 h na dobę może powodować zaburzenia rytmu dobowego. W wyniku czego mogą objawić się zaburzenia hormonalne, prowadzące w wielu przypadkach do wzrostu masy ciała. Prawidłowy, odpowiednio długi zapewnia możliwość regulowania hormon leptyny i greliny, które odpowiadają za uczucie sytości oraz głód.
Leptyna odpowiedzialna jest za zahamowanie łaknienia, zaś drugi hormon podnosi poziom głodu. Gdy jesteśmy niewsypani poziom greliny znacznie wzrasta kosztem leptyny wskutek czego w ciągu dnia częściej chce nam się jeść. Finalnie niewyspanie prowadzi do niewłaściwych wyborów żywieniowych np. tłustych lub słodkich potraw przekładając się do przybierania na wadze, dlatego tak istotne jest zadbanie o jakościowy sen i rytm dobowy.

spanie, śpij i schudnij

Badania wskazują, że jedna nieprzespana noc lub sen poniżej 3 h zmniejsza w ciągu dnia wrażliwość insulinową, wpływa na zwolnienie metabolizmu niosąc za sobą ryzyko napadów głodu.

Dieta na płaski brzuch

Czy istnieje odpowiednia dieta na płaski brzuch? Przede wszystkim dieta, diecie nie równa. Jest wiele systemów żywieniowych, które mogą okazać się pomocne w odchudzaniu. Ostatnio do łask wrócił system żywieniowy intermittent fasting.  Wiele osób stosuję też dietę ketogeniczną, która pozytywnie wpływa na wyżej wspomnianą grelinę (hormon głodu).  Dla osób bardziej aktywnych poleca się system  carb back loading.

W założeniu zmiana rodzaju diety ma wpływać na zmianę ilości przyjmoanych kalorii, chudniemy przede wszystkim poprzez deficyt kaloryczny. Przyswajalność produktów ulega zmianie oraz skład naturalnej mikroflory jelit, dzięki czemu organizm przestawia się na tryb odchudzania. Reakcje organizmu są bardzo indywidulaną kwestią, które zależą od dodatkowych czynników.

jak schudnąć z brzuchaDieta na na płaski brzuch- o czym pamiętać?

  • Zastosuj w swojej diecie „Nędzną miskę”, nędzną w znaczeniu ograniczenia żywności wysoko przetworzonej, korzystaj z „Raw food” czyli produktów, które nie zostały wcześniej poddane obróbce termicznej
  • Sięgaj po produkty o  niskim indeksie glikemicznym
  • Postaw na produkty wysokobiałkowe (minimalizują uczucie głodu np. chudy nabiał, chude mięso)
  • Spożywaj białko roślinne (zawarte jest w warzywach strączkowych)
  • Zaczynaj dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną i pieprzem cayenne
  • Pij zieloną herbatę (przyspieszy metabolizm)
  • Ogranicz napoje słodzone
  • Miej przy sobie zdrową przekąskę (nie narazisz się na ataki głodu)
  • Staraj się wybierać ciemne pieczywo, ogranicz białe pieczywo, które jest mniej odżywcze
  • Włącz węglowodany złożone, które utrzymują prawidłowy poziom cukru we we krwi np. ryż brązowy
  • Jedz żywność zawierającą błonnik, który przez długi czas utrzymuj uczucie sytości

Jedz „ujemne kalorie” by uzyskać płaski brzuch

W teorii ujemne kalorie oznaczają produkty, których spożycie powoduje deficyt energii. Znaczy to, że zjedzenie posiłku i jego energetyczność jest niższa niż energia potrzebna do jego strawienia. Produkty spożywcze uznawane za ujemne kalorie, to takie o sporej zawartości błonnika oraz wody. Jedzenie tych produktów sprawia, że jesteśmy bardziej nasyceni, nasz metabolizm jest pobudzony co przekłada się na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej.

produkty ujemne kalorie, co jeśc na diecieĆwicz nie tylko mięśnie brzucha!

Wrogiem odchudzania jest bezczynność i całkowity brak aktywności. Pamiętaj, że włączając regularny trening do swojej diety możesz zacząć od krótkich treningów, nawet 15 minut dziennie w wyższej intensywności w zupełności wystarczy. Wszyscy już wiemy, że w odchudzaniu pomocne są dobrze dobrane ćwiczenia aerobowe, treningi siłowe, które pomagają budować masę mięśniową na rzecz spalania tkanki tłuszczowej.

Jednak istotna jest całościowa aktywność fizyczna w ciągu dnia. Zadbaj o to wybierając schody zamiast windy, wstań wcześniej i zrób szybki marsz ze swoim psem, zaparkuj auto nieco dalej niż zwykle, wysiądź jeden przystanek wcześniej. To wszystko sprawi, że zaczniesz ćwiczyć wyrabianie dobrych nawyków!

ćwicz żeby schudnąć

Chcesz schudnąć? Przestań żyć w ciągłym stresie!

Konsekwencje chronicznego stresu są bardzo poważne i mogą skutecznie utrudniać odchudzanie. W obliczu stresujących sytuacji i braku umiejętności poradzenia sobie z nimi może wykształcić się schemat zajadania problemów. Badania wskazują, że problem kompulsywnego jedzenia dotyczy już co 4 osoby z otyłością.

Dodatkowo bycie w ciągłym napięciu nerwowym objawia się zwiększoną ilością kortyzolu (hormonu stresu). Przez co możesz gromadzić wodę w organizmie!

Podsumowanie

Staraj się stopniowo zmieniać dotychczasowe nawyki żywieniowe, jedz regularne posiłki, pij wodę, korzystaj z produktów bogatych w substancje odżywcze i błonnik. Staraj się codziennie ruszać, jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Trzymając się założeń i kilku wyżej wymienionych wskazówek możesz osiągnąć upragniony cel. Daj sobie czas i pamiętaj, że cierpliwość jest kluczem do sukcesu!