fbpx Skip to main content

Stoisz przed wyborem diety?

Marzy Ci się zgubienie kilku kilogramów? Ale nie masz pojęcia jaka dieta odchudzająca będzie dla Ciebie odpowiednia?

Wybór diety redukcyjnej nie powinien być podyktowany obecną modą, wpływie znanych osób czy influencerów. Na początek warto zadać sobie pytania o swoje ulubione produkty, alergie czy obecny styl życia. Odpowiedzi ułatwią dopasowanie sposobu odżywiania, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Przeczytaj też: Dieta, diecie nie równa

dieta na odchudzanie Wybierz zbilansowaną dietę

Dieta dostosowana do Twoich potrzeb to skuteczna dieta odchudzająca. W celu redukcji masy ciała dieta odchudzająca przede wszystkim powinna uwzględniać deficyt kaloryczny. Ale nie tylko ilość spożywanych kalorii jest istotna. Podstawowe zasady diety:

 • zbilansowane żywienie,
 • produkty o wysokiej gęstości odżywczej,
 • stały poziom cukru we krwi,
 • odpowiednie nawodnienie,
 • odpowiednia ilość makroskładników,
 • ilość posiłków dostosowana do trybu dnia

Najpopularniejsze diety odchudzające

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się różne systemy żywieniowe, coraz więcej informacji i badań możemy przeczytać na ich temat potwierdzających lub zaprzeczających ich skuteczności. Między innymi: dieta niskotłuszczowa, dieta wysokobiałkowa, dieta ketogeniczna, dieta kapuściana czy stosowanie diety niskowęglowodanowej.

dieta na odchudzanieCzy jest to dobry wybór? Niekoniecznie, jeśli nie mamy kompletnej wiedzy o własnym stanie zdrowia oraz danym systemie żywienia. Stosując tego typu restrykcyjne diety odchudzające możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Nie twierdzę, że wyżej przytoczone diety są niezgodne z obowiązującymi normami żywienia człowieka. Twierdzę, że zamiast kierować się zasadami konkretnych diet odchudzających powinno się dostosowywać system żywienia do indywidualnych potrzeb.

Restrykcyjne diety czy głodówki nie są skutecznym rozwiązaniem! Nie daj się przekonać, że droga na skróty może przynieść efekty.

dieta na odchudzanieZamiast wybierać restrykcje, których nie będziesz w stanie przestrzegać przez dłuższy czas wybierz plan dietetyczny, który będziesz chętnie realizować, bez przymusu i obowiązku.

Polecam artykuł dotyczący planowania diety.

__________________________________

zobacz też:

 1.  Jak schudnąć z brzucha?- Kompletne wskazówki
 2. Jak szybko schudłam w zdrowy sposób?

Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa skutecznej diety

Wiele osób stosujących dietę rzuca się na głęboką wodę zmian. Skuteczna utrata masy ciała to przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków, które u części ludzi nie są odpowiednie. Zdrowych nawyków żywieniowych jesteśmy się w stanie nauczyć. Odpowiednia i skuteczna metoda to metoda małych kroków. Polega na wprowadzaniu mniej radyklanych postanowień, najlepiej nie jednocześnie. Pozwoli to na spokojne kształtowanie się dobrych nawyków żywieniowych i zmianę w postrzeganiu diety jako katorżniczego narzędzia do gubienia zbędnych kilogramów.

schudnij z brzuchaMałe zmiany, które konsekwentnie będziesz realizować doprowadzą Cię do sukcesu. Najważniejsze jest by nauczyć się spożywać posiłki w regularnych odstępach czasowych, przyzwyczaić organizm do codziennego nawadniania, nie podjadać między posiłkami przekąsek gdy nie jesteśmy głodni. Proces odchudzania i nauka nowych nawyków wcale nie musi być katorgą, jeśli podejdziemy do tego w prawidłowy sposób efekty diety będą spektakularne.

Jak zacząć dietę odchudzającą?

Zanim rozpoczniesz odchudzanie warto sprawdzić swój stan zdrowia, zrobić podstawowe badania w postaci badań krwi. Te informacje są istotne, dzięki nim możesz dowiedzieć się o ewentualnych niedoborach w organizmie i dostosować do nich rodzaj diety.

Na początek:

 1. Postaraj się unikać zasady wszystko albo nic.
 2. Sprawdź swoje zapotrzebowanie energetyczne.
 3. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego.
 4. Wyeliminuj słodkie napoje.
 5. Nie wyrzucaj z diety wszystkich niezdrowych produktów.
 6. Bądź cierpliwy

Tak na prawdę nie ma recepty na idealną dietę odchudzająca, wszystko zależy od tego jak podejdziesz do sprawy i czy konsekwentnie będziesz trzymać się swoich nowych założeń.

Dieta śródziemnomorska jedną z najzdrowszych diet

Stosowanie diety śródziemnomorskiej staje się coraz bardziej popularne z czego się bardzo cieszę, gdyż uważam, że jest jedną z najlepszych diet, nie tylko odchudzających. Korzyści zdrowotne diety świadczą o jej skuteczności. Podstawą diety śródziemnomorskiej są produkty zbożowe, pełnoziarniste, oliwa z oliwek, ryby owoce i warzywa. Dieta śródziemnomorska kojarzy się przede wszystkim z dużą ilością warzyw, dzięki nim ilość dodatkowo spożywanych kalorii znacznie się zmniejsza. Warzywa cechują się dużą objętością oraz niewielką ilością kalorii, zawierają w sobie mnóstwo składników odżywczych. Dieta śródziemnomorska wspomaga leczenie zespołu metabolicznego, który w dużej mierze odpowiada za nadwagę i otyłość.

dieta śródziemnomorskaZdrowotne diety- dieta dash

Dieta DASH bardzo często stosowana jest przeznaczona dla osób z różnymi chorobami. Między innymi cukrzyca, udar mózgu, choroby sercowo – naczyniowe. Posiada szerokie spektrum korzyści, od lat uznawana jest za jedną ze zdrowszych diet, która również może pomagać w schudnięciu. Zasady tej diety opierają się na bardzo prostych założeniach.

Podstawowymi składnikami diety są:

 • warzywa 3-5 porcji dziennie
 • owoce 2-3 porcje dzinnie
 • węglowodany pełnoziarniste
 • nabiał niskotłuszczowy
 • mięso niskotłuszczowe
 • orzechy oraz nasiona
 • tłuszcze roślinne nienasycone
Dieta DASH zakłada też ograniczenie w spożyciu sodu z jednoczesnym zwiększeniem produktów zawierających składniki mineralne.

dieta odchudzającaGotowe diety i jadłospisy znajdziesz w naszej ofercie.

Zdrowa dieta odchudzająca- fakty i mity

Jajka kurze zwiększają cholesterol- MIT

Przez lata ten mit krążył i powodował, że wiele osób ze swojego jadłospisu usuwało jaja, które są bardzo korzystnym składnikiem diety. Cholesterol pochodzący z jaj jest w inny sposób metabolizowany niż ten, który produkuje nasza wątroba. Nie osadza się w naszych tętnicach, przeciwnie – spełnia wiele istotnych funkcji między innymi sprzyja trawieniu, uczestniczy w syntezie witaminy D czy reguluje pracę serotoniny. Zdrowa osoba może śmiało zjadać od 3-5 jaj dziennie bez obawy o podwyższenie „złego” cholesterolu.

Podczas diety należy spożywać dużo owoców- MIT

Co prawda owoce są źródłem witamin jednak nie należy zapominać, że zawierają całkiem sporo cukru prostego- czyli fruktozy. Spożycie jej w nadmiarze w konsekwencji może powodować zatrzymanie procesu chudnięcia. Warto włączać owoce w swój jadłospis jednak nie w większej ilości niż 2-3 porcje dziennie.

Na diecie nie wolno jeść chleba- MIT

Faktycznie jasne pieczywo nie do końca jest dobrym wyborem, zawiera mniej wartości odżywczych w zestawieniu z tym ciemnym np. razowym. Chociaż na to też trzeba uważać, bo producenci bardzo często barwią chleb za pomocą karmelu, syropu słodowego by nadać mu na pozór wygląd chleba „zdrowszego”. Chleb może stanowić pełnowartościowe źródło węglowodanów, wszystko zależy od tego po jaki produkt sięgamy. Tutajprzeczytasz jaki chleb wybrać.

Tłuszcz w diecie pomaga schudnąć -FAKT

Paradoksalnie to właśnie tłuszcze najbardziej wspomagają procesy chudnięcia. Nie powinno się ich eliminować z jadłospisu, są wręcz wskazane i powinny stanowić uzupełnienie codziennej diety odchudzającej. Nie zapominajmy tylko, że mowa tu o zdrowych nie utwardzonych tłuszczach. Tłuszcze roślinne są korzystne dla regulowania procesów trawienia, funkcjonowania układu krążenia i obniżenia trójglicerydów we krwi.

współpraca indywidualna Jeśli masz dość masowych diet, które oferują Ci popularne portale, zależy Ci na indywidualnej współpracy i pełnowymiarowym wsparciu – napisz do mnie, a otrzymasz 4 tygodniowy plan żywieniowy z pełną opieką i bezpośrednim kontaktem telefonicznym.