fbpx Skip to main content

Jak ułożyć dietę?

Wiele osób chcąc zmienić swój dotychczasowy sposób żywienia nie wie od czego zacząć. Wydawałoby się, że wystarczy ograniczyć niezdrową żywność, słodkie napoje zamienić na wodę oraz jeść więcej warzyw i owoców. Nie do końca tylko tyle wystarczy, by otrzymać rezultaty jakich oczekujemy względem planu żywieniowego należy rozłożyć go na czynniki pierwsze i konsekwentnie przestrzegać. Z tego artykułu dowiesz się jak mądrze ułożyć dietę, która będzie realna ro utrzymania.

Określ cel- układanie diety odchudzającej czy na zwiększenie masy ciała?

Zanim zabierzemy się do układania planu żywieniowego polecam zastanowić się nad celem nadrzędnym naszej zdrowej diety. W jakim celu przechodzimy na odmienny sposób żywienia? Czy obecnie potrzebujemy diety redukcyjnej, w której liczba kalorii i zapotrzebowanie energetyczne będą znacznie mniejsze niż w przypadku diety na zwiększenie masy ciała. Może naszym celem jest zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie zdrowej diety? Warto się nad tym zastanowić zanim przejdziemy do układania planu posiłków.

Jeśli decydujesz się na zmianę i chcesz osiągnąć zamierzony cel, konsekwentnie trzymaj się swojego planu. Sukces determinuje kaloryczność posiłków oraz ich jakość ,bo nie w każdym wypadku sam deficyt energetyczny może sprawić, że chudniemy. Jest wiele rodzajów diet, oprócz typowej diety na schudnięcie czy masę są też specjalistyczne diety kliniczne, które stosuje się w celu poprawy stanu zdrowotnego pacjenta.

dieta -plan dietyPrzeczytaj:

 1. Dieta hashimoto- jadłospis
 2. Dieta cukrzycowa- podstawy dla diabetyków
 3. Dieta hashimoto- jadłospis

Układanie diety – jak zaplanować?

Układanie diety krok po kroku nie musi być trudne. By dobrze opracować dopasowany plan żywieniowy wymagany jest zdrowy rozsądek i dążenie do efektów małymi krokami. Nie zakładaj z góry, że w jeden miesiąc schudniesz 10 kg- jest to mało realne (chyba, że mowa o osobach z dużą otyłością). Pamiętaj, że tylko jeśli stworzysz realny plan będziesz w stanie się do niego stosować. Zanim zaczniesz planować wymagane jest zapoznanie się z podstawowymi makroskładnikami odżywczymi. Znajomość terminów takich jak: białko, tłuszcz, węglowodany umożliwi Ci większą orientacje wśród produktów i ich wartości odżywczej.

Podczas układania diety warto zastanowić się nad swoim dotychczasowym żywieniem, przeanalizować produkty, które lubimy, a niekoniecznie nam służą. Tylko stopniowo wprowadzone zmiany będziesz w stanie realizować i nie powracać do starych nawyków.

Jeśli posiadasz cel np. układanie diety redukcyjnej to powinieneś obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Określenie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego jest konieczne do ułożenia jadłospisu. Na początek postaraj się ułożyć swój plan na określoną ilość dni, rozpisać ile posiłków dziennie będziesz spożywać przez ten czas i zrobić ewentualną listę zakupów.

jadłospisZapotrzebowanie kaloryczne- dowiedz się ile jeść

Zapotrzebowanie kaloryczne określane jest też zapotrzebowaniem energetycznym. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie i jest ono zależne od kilku czynników:

 • Płeć,
 • Wiek
 • Obecna masa ciała
 • Wysokość ciała
 • Styl życia
 • Aktywność fizyczna
 • Dodatkowy ruch w ciągu dnia
 • Tryb pracy np. siedzący
 • Stosowanie leków

Istotne jest określenie tego ile dziennie ilości kalorii potrzebujesz do prawidłowego funkcjonowania utrzymując przy tym odpowiednią masę ciała do swoich parametrów. Jednostka, która określa zapotrzebowanie to kcal (kilokaloria).

Dla lepszego zrozumienia przykładowo: ilość energii do uzupełnienia czyli kcal będzie znacznie wyższa dla mężczyzny, który wykonują fizyczną pracę w zestawieniu z kobietą, która wykuje prace biurowe. Wyższą podaż kcal potrzebują też kobiety w ciąży oraz sportowcy.

Zapotrzebowanie kaloryczne można wyliczyć samodzielnie jednak jeśli nie przepadamy za obliczeniami matematycznymi z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory Podstawowej Przemiany Materii.

jadłospisUkładanie jadłospisów może być proste

W układaniu planu posiłków mogą pomóc Ci ogólnodostępne narzędzia w postaci aplikacji na telefon lub programy dietetyczne. Aplikacje umożliwią Ci szybkie ułożenie planu posiłków na kolejne dni, możesz wygenerować z nich gotowe listy zakupów co bardzo ułatwia sprawę. Bardzo polecam aplikacje „Fitatatu”.

Konsultacje dietetyczne- dietetyk online

Zakres wiedzy dietetycznej jest ogromny i osoby początkujące mogą poczuć przytłoczenie nadmiarem dietetycznych informacji. Liczenie kalorii może stać się dla nich ograniczające przez co szybko mogą się zniechęcić, żeby tego uniknąć warto skorzystać z pomocy specjalistów. Przydatna może się okazać porada dietetyka, warto umówić się na wstępne konsultacje stacjonarne lub w formie online. Dietetyk zleci Ci podstawowe badania krwi i wykryje ewentualne niedobory składników mineralnych i witamin.

Pierwsza konsultacja u dietetyka jest niezobowiązująca, możesz dowiedzieć się jaki jest Twój stan zdrowia, jakie zmiany wprowadzić do swojego jadłospisu lub skorzystać z kompleksowej opieki dietetyka. Możesz być pewien, że otrzymasz skuteczną dietę.

Zgarnij swój dopasowany plan dietetyczny!

Dieta online z naszą ofertą

Jeśli samodzielne ułożenie diety powoduje u Ciebie niechęć do wprowadzenia zmian żywieniowych, nie chcesz liczyć kalorii i stworzyć własnej strategii diety żywieniowej, mogę to zrobić za Ciebie! 🙂

Zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdziesz gotowe jadłospisy w trzech wariantach kalorycznych. Jeśli zależy Ci na indywidulanej opiece i planie żywieniowym dostosowanym do uprawianego przez Ciebie sportu ,nie stanowi to dla nas najmniejszego problemu. Z chęcią nasi wykfalifikowani dietetycy zajmą się tym i stworzą indywidualne plany diety spełniając przy tym wszystkie Twoje oczekiwania.