Stosujesz dietę, nie boisz się aktywności fizycznej mimo to zauważasz wzrost masy ciała? Do tego ciągłe zmiany nastroju, spadki energii w ciągu dnia, nagła senność i to nieustające uczucie zimna.
Te objawy prawdopodobnie świadczą o występowaniu hashimoto i są typowe dla niedoczynności tarczycy. Tą chorobą objęta jest duża część społeczeństwa. Na szczęście dobrze zbilansowana dieta w chorobie hashimoto może minimalizować jej objawy i wspierać leczenie hashimoto.
Jeśli zauważasz u siebie objawy wskazujące na istnienie choroby hashimoto, zmagasz się z trudnościami w utracie wagi powinieneś w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy dietetyka , który zleci wykonanie odpowiednich badań w celu potwierdzenia choroby, a następnie ustali odpowiednią dieta w chorobie hashimoto. Sprawdź moją ofertę i umów się na konsultacje .
Dieta a choroba hashimoto
Choroba hashimoto czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Niedoczynność tarczycy występuje aż u ponad 90% pacjentów z chorobą Hashimoto. Organizm zaczyna wolniej funkcjonować, by przywrócić jego prawidłowe funkcje wymagana jest dieta zawierająca składniki odżywcze, które będą pomocne dla syntezy hormonów tarczycy.
Zanim podejmiesz samodzielne kroki w kierunku stosowania diet warto rozpocząć cały proces leczenia od wykonania badań. Jest to istotna kwestia, gdyż zdarza się, że równolegle z chorobą hashimoto mogą występować inne objawy strony przewodu pokarmowego wynikające z nietolerancji laktozy lub celiakia. Z tego właśnie powodu wymagana jest konkretna diagnostyka, która umożliwi wprowadzenie planu dietetycznego . Dobrze dobrana dieta w chorobie hashimoto może poprawić metabolizm hormonów oraz mniej stymulować układ odpornościowy, dzięki czemu wygaśnie proces autoimunologiczny..
Produkty zalecane w chorobie hashimoto
Białko- znajdziesz je w chudym mięsie, jajach, produktach pochodzenia roślinnego np. ciecierzyca. Dieta bogata w białko może przyspieszać metabolizm oraz powstrzymać wypadanie włosów, które często jest jednym z objawów hashimoto.
Tłuszcze- zadbaj o wielonienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiednia podaż tłuszczu zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega 3(najwięcej znajdziesz go w orzechach brazylijskich) , pełnią istotną funkcje w stymulowaniu tarczycy oraz niwelują stany zapalne w organizmie. Spożywaj olej kokosowy, olej rzepakowy, nasiona słonecznika, siemię lniane, orzechy brazylijskie, laskowe, włoskie.
Węglowodany– powinny stanowić około 45 % diety, wybieraj produkty pełnoziarniste produkty zbożowe np. kasza gryczana, kasza jaglana, makarony pełnoziarniste. Spożywaj owoce i warzywa bogate w błonnik pokarmowy np. papryka, seler naciowy.
Eliminacja produktów w chorobie hashimoto
Pamiętaj, że u osoby chorej dieta przy hashimoto powinna być pod stałym nadzorem dietetyka, wszelkie decyzje o przejściu na dietę bezglutenową czy podejmowane samodzielnie decyzje mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. Diety w hashimoto zazwyczaj wymagają ograniczenia lub całkowitej eliminacji niektórych składników.
eliminacji glutenu- jako, że chorobie hashimoto często współtowarzyszy nietolerancja glutenu, korzystne będzie zminimalizowanie lub całkowite ograniczenie jego spożycia. Złagodzi to stany zapalne w organizmie. Dieta bezglutenowa odrzuca: płatki śniadaniowe, produkty o wysokim stopniu przetworzenia (słodycze, gotowe potrawy, fastofood)
odrzucenia laktozy- nietolerancji laktozy mogą towarzyszyć objawy takie jak ból brzucha. Należy odrzucić z diety produkty zawierające nabiał czyli produkty mleczne, twarogi itp. Można zastąpić je produktami roślinnymi z wyłączeniem napojów sojowych
Warto też ograniczyć:
- soję i warzywa kapustne– odrzuć kiszoną kapustą, brokuły czy tofu, mogą nasilać chorobę hashimoto z powodu obecności substancji, która zaburza wchłanianie jodu do tarczycy. Skutkuje to upośledzeniem jej działania
- słodycze- głównie chodzi tu o wysokość indeksu glikemicznego jaki posiadają. Produkty o wysokim stopniu przetworzenia zaburzają poziom cukru we krwi prowadząc do gwałtownych wyrzutów insuliny.
Nie eksperymentuj ze zdrowiem, nie stosuj diet eliminacyjnych i ubogich w składniki odżywcze. Nie każdy system żywieniowy będzie zdrowy oraz bezpieczny dla organizmu zwłaszcza dla osoby chorej na niedoczynność tarczycy. Stosowanie diety bezglutenowej bez konkretnego powodu może nie być korzystne w skutkach. Skorzystaj z konsultacji, na których dietetyk kliniczny ustali jadłospis i będzie kontrolował przebieg choroby.
Podczas stosowanie diety w hashimoto warto rozważyć suplementację
Warto włączyć witaminę d, jod, żelazo, selen i cynk niedobory ich mogą zaburzać czynność tarczycy, dlatego u osób z chorobami tarczycy, oprócz leczenia farmakologicznego należy włączyć zmianę nawyków żywieniowych i suplementację.
U pacjentów cierpiących na chorobę Hashimoto zauważa się również:
- niedobory białka,
- braki witamin (A, C, B6, B5, B1)
- niedobory minerałów (fosfor, magnez, potas, sód, chrom)
- duże niedobory witaminy D
Dieta z chorobą hashimoto- przykładowy jadłospis
Śniadanie: Pancakes
II śniadanie: Ciasto bananowe bez cukru
Obiad: Zupa krem z batatów z grzankami z bezglutenowego chleba gryczanego
Kolacja: sałatka ze świeżymi ziołami
Składniki:
- Kasza bulgur 200 g
- Natka pietruszki
- Koper
- Kolendra
- Szczypior
- Mięta
- Czerwona cebula
- Pomidorki koktajlowe
- Oliwki kalamata
- Feta
- Pistacje garść
- 1 ząbek czosnku
- Sok i z cytryny 3 łyżki
- Oliwa z oliwek 3 łyżki
- Sól, pieprz, cynamon, ziele angielskie (mielone)
Przygotowanie:
- Ugotuj kaszę zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Sok z cytryny połącz z oliwą przyprawami i czosnkiem przeciśniętym przez praskę.
- Pokrój wszystkie składniki na mniejsze kawałki.
- Zioła posiekaj na drobno.
- Ostudzoną kaszę połącz z pozostałymi składnikami.
Staraj się spożywać od 3-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Dieta w chorobie Hashimoto to dieta zgodna z założeniami prawidłowego odżywiania się, powinna być różnorodna opierająca się na pełnowartościowych produktach.
Przeczytaj też: