fbpx Skip to main content

Witamina b12 inaczej kobalamina, określana też czerwoną witaminą (ze względu na swoją budowę i istotne funkcje). Najczęściej występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak samo jak inne witaminy z grupy B bierze aktywny udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych.

witamina b12Dowiedz się jak sprawdzić niedobory witaminy. Jakie jest zapotrzebowanie organizmu oraz jak skutecznie zapobiec niedoborom witaminy by organizm funkcjonował prawidłowo!

Niezastąpione właściwości witaminy b12

Przede wszystkim jest to bardzo ważna witamina do produkcji krwi.
W organizmie witamina B12 to tak naprawdę grupa związków, które z jednej formy przechodzą w drugą. Są one niezbędne w procesie powstawania czerwonych krwinek. Jedną z głównych właściwości witaminy jest wpływanie na przemiany metaboliczne tłuszczów i węglowodanów, buduje też osłonki mielinowe włókien nerwowych.
Właściwości witaminy b wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, który jest niezwykle istotny w kontekście dobrego funkcjonowania neuroprzekaźników w organizmie człowieka.
Spożycie witaminy jest istotne, ponieważ odpowiada za wytwarzanie energii w komórkach, wpływa też na utrzymanie sprawności mięśni i bierze czynny udział w ich sprawnej pracy. Dodatkowo zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia.

Jaką rolę w organizmie spełnia witamina b12?

Podstawowe role witaminy B12 :

 • jest niezbędna do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego
 • bierze udział w syntezie białek i przemian puryny i pirymidyn
 • wspomaga zmniejszanie poziomu lipidów we krwi
 • poprawia produkcje czerwonych krwinek
 • syntezuje komórki głównie szpiku kostnego

witamina b12Dzienna dawka witaminy- w jakich produktach są największe ilości witaminy?

By zapobiec niedoborom witaminy powinno się żywić w sposób zbilansowany. Naturalnym źródłem witaminy B12 są niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej znajduje się w mięsie, owocach morza, tłustych rybach. Mniejsze ilości witaminy są obecne także w grzybach, liściach poszczególnych warzy i algach.

W tych produkty pochodzenia zwierzęcego, w których jest obecna witamina B12:

 • łosoś
 • pstrąg dziki
 • wieprzowina
 • wołowina
 • makrela
 • drób, podroby
 • jaja
 • produkty nabiałowe odzwierzęce
 • ser żółty, twaróg

objawy niedoboru witaminCo jest przyczyną niedoboru witaminy?

Główną przyczyną niedoboru witaminy B12 jest przede wszystkim zaburzenie jej wchłaniania, niedokrwistość czy zespół nieprawidłowego jej wchłaniania. (często pooperacyjnego).

Bardzo często niedobór witaminy spotyka osoby będące na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Brak produktów pochodzenia zwierzęcego i niedostarczanie dawki witaminy b w formie suplementów diety grozi niedoborem witaminy.

W grupie ryzyka też znajdują się osoby starsze, ponieważ są bardziej podatne na zapalenie błony śluzowe żołądka przez co utrudnione jest przyswajanie witaminy b.

niedobory witaminy b12Brak witaminy lub niski poziom witaminy są bardzo częstym zjawiskiem.
Powodami niedoborów witaminy w organizmie są:

 • anemia złośliwa,
 • niedokrwistość Addisona i Biermera,
 • niedostatecznie dostarczanie jej z diety wegetariańskiej
 • choroby przewodu pokarmowego
 • rozwój miażdżycy

witamina b12 dla weganObjawy niedoboru witaminy

Skutki niedoboru witaminy w organizmie zazwyczaj mogą powodować objawy neurologiczne. W tym drętwienie i niedowład kończyn, zaburzenia czucia, zaburzenia chodu oraz siły mięśniowej.

Największe stężenie witaminy w organizmie występuje w wątrobie (zapasy to około 10 mg) i szpiku kostnym, następnie rozprowadzona zostaje po całym organizmie. W przypadku gdy zaprzestanie się dostarczać ją z pożywienia skutki niedoboru witaminy mogą wystąpić po dłuższym czasie (nawet do kilku lat).

Do najczęstszych objawów niedoboru witaminy należą:

 • niedokrwistość megaloblastczyna
 • uszkodzenia układu nerwowego
 • zaburzenia układu pokarmowego
 • problemy psychiczne

Nadmiar witaminy

Przedawkowanie witaminy zdarza się bardzo rzadko. Poprzez właściwości witaminy i tego, że jest rozpuszczalna w wodzie jest po prostu wydalana wraz z moczem i potem. Z tego powodu jest to niemalże nie możliwe.

Jak sprawdzić poziom witaminy b12?

Jeśli podejrzewasz, że masz niedobór witaminy warto wykonać badanie poziomu witaminy z krwi żylnej. Przygotowanie do badania wygląda następująco: Powinno minąć 12 godzin od ostatniego posiłku, badanie wykonujemy rano – na czczo. Jeśli jest to wymagane należy wykonać dodatkowe badania np. homocysteiny czy stężenie transkobalminy (białko transportujące witaminę b12).

badania braku witaminy b12Kiedy wykonać badanie witaminy?

Przede wszystkim gdy podejrzewamy u siebie niedobór witaminy i zauważamy jakiekolwiek objawy. Warto też jeśli występują schorzenia, które utrudniać mogą przyswajanie i wywołują zaburzenia wchłaniania witaminy. Osoby będące na diecie wegetariańskiej /wegańskiej, osoby starsze, kobiety w ciąży czy z chorobą alkoholową są niezwykle narażone na niedobór witaminy.

Leczenie niedoborów witaminy b

Diagnozowanie niedoborów jest pierwszą podstawową czynnością. Zdarza się, że objawy niedoboru witaminy b pojawiają się latami, a diagnozowanie niedoborów witaminy nie zawsze jest poprawne.

Często niedobór kobalaminy mylony jest z niedoborem kwasu foliowego. Na szczęście działając w porę można sobie z tym poradzić. Przede wszystkim trzeba wykonać badanie poziomu witaminy, tylko dzięki temu dowiemy się na jakim poziomie znajduje się w organizmie.

Żywienie w niedobrze witaminy

Niski poziom witaminy można także uzupełnić poprzez spożywanie żywności fortyfikowanej, czyli takiej, która jest wzbogacona o tę witaminę.. Coraz częściej można spotkać produkty zawierające witaminę, które dedykowane są weganom i wegankom.

produkty z witaminą b12Lista produktów przeznaczonych dla wegan:

 • mleka roślinne z dodatkiem witaminy b12
 • płatki drożdzowe
 • płatki zbożowe
 • produkty sojowe

Oprócz dobrze zbilansowanego żywienia i uzupełnienia ewentualnych niedoborów można rozważyć, a w niektórych nawet trzeba dodatkową suplementację.

Suplementy diety źródłem witaminy b

Suplementacja jest bardzo istotną kwestią w wypadku niedoboru kobalaminy. Warto wybierać suplementy diety zawierające witaminę w formie aktywnej. Taka forma witaminy B12 ma większa przyswajalność, ponieważ nie musi być przekształcona.

Regularne przyjmowanie witaminy b12 w formie syntetycznej jako suplement diety jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujesz się na suplementy diety pamiętaj, że optymalna dzienna dawka witaminy to 2,4 mikrogramy na dobę.

Witamina b – pamiętaj

Pamiętaj! Niedobór witaminy b może objawić się po długim czasie, ponieważ organizm magazynuje ją do czasu całkowitego wyczerpania zapasów. Dbanie o właściwą dietę i regularne stosowanie suplementów jest kluczowe dla osób w gronie zwiększonego ryzyka.

Przeczytaj też: Ćwiczenia na odchudzanie- jaki trening najlepszy?

Chrom na odchudzanie- właściwości i suplementacja

Szejki na odchudzanie- fit koktajle odchudzające

Kurkuma- właściwości odchudzające

Diety odchudzające- jaka najlepsza?