Gdzie występuje witamina B12?
Obecność witaminy B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej znajduje się w podrobach, mięsie, mleku, przetworach mlecznych i jajach.
Z uwagi na brak produktów pochodzenia zwierzęcego w dietach wegańskich powinno się włączyć dodatkową suplementację w celu regularnego uzupełniania niedoborów.
Produkty te są doskonałym źródłem witaminy. Jedząc je regularnie nie musimy martwić się o niedobory witaminy. Nieznaczne ilości witaminy b są też syntezowane poprzez florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Niedobór witaminy groźny dla układu nerwowego
Witamina b12 może być przechowywana w organizmie przez około 3-6 lat, w przypadku upłynięcia tego czasu i niedostarczania jej w innych formach można spodziewać się objawów niedoboru witaminy. Konsekwencje niedoboru witaminy mogą być groźne w skutkach, szczególnie jeśli mowa o układzie nerwowym. Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego istotne jest regularne spożywanie lub suplementowanie niedoborów.
Kto najczęściej jest zagrożony niedoborem witaminy?
Przyczyny niedoboru witaminy b12 to zazwyczaj:
- dieta wegetariańska i wegańska
- zaburzone wchłanianie witaminy przez problemy w układzie pokarmowym
- choroba alkoholowa
- z powodu operacji jelit lub żołądka
Rola witaminy w organizmie człowieka- przeczytaj więcej
Sprawdź poziom witaminy
Niski poziom witaminy lub niedobór B12 będzie objawiać się niedokrwistością megaloblastyczną prowadzącą do anemii. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór witaminy warto wykonać badania diagnozujące poziom witaminy w organizmie lub jej ewentualny niedobór.
Przeczytaj też: Niedobór witaminy B12
Objawy niedoboru witaminy B12
Gdy w organizmie człowieka jest zbyt niski poziom witaminy mogą pojawić się objawy neurologiczne niedoboru witaminy, hematologiczne jak i gastroenetrologiczne.
Najpopularniejsze skutki niedoboru witaminy to: brak koncentracji, bóle głowy, zawroty głowy, bladość skóry i kołatania serca.
U osób, które zmagają się od dłuższego czasu z niedoborem witaminy występuje zmieniony odcień skóry na słomkowożółty, pojawiają się coraz częstsze biegunki, zaparcia i nudności oraz utrata apetytu. Dodatkowo bardzo często występują zmiany w zachowaniu takie jak wzmożona drażliwość, upośledzenie pamięci czy demencja.
Suplementy diety by uzupełnić niedobór witaminy
Gdy wykonaliśmy badania diagnostyczne i jesteśmy pewni, że nasz organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek należy przystąpić do leczenia niedoboru witaminy. W tym celu dobrze sprawdzą się suplementy diety, przyjmowane regularnie uzupełnią niedobory witaminy i poprawią stan zdrowia. Przyjmowane dawki witaminy są kwestią bardzo indywidualną i zależną od zawartości witaminy w danym suplemencie oraz tego w jak duży jest niedobór witaminy w organizmie człowieka.
Witamina b12- dzienna dawka witaminy
Rola witaminy b w organizmie człowieka jest bardzo istotna, dobrze wiedzieć jakie produkty zawierają jej najwięcej i kto powinien szczególnie zadbać o jej suplementację. Osoby nie spożywające produktów pochodzenia zwierzęcego powinny regularnie suplementować się i badać poziom witaminy. Bagatelizowanie tego może być zagrażające zdrowiu i doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.
Przeczytaj też: Chrom na odchudzanie- właściwości i suplementacja