fbpx Skip to main content

Gdzie występuje witamina B12?

Obecność witaminy B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej znajduje się w podrobach, mięsie, mleku, przetworach mlecznych i jajach. 

Z uwagi na brak produktów pochodzenia zwierzęcego w dietach wegańskich powinno się włączyć dodatkową  suplementację w celu regularnego uzupełniania niedoborów.

Produkty te są doskonałym źródłem witaminy. Jedząc je regularnie nie musimy martwić się o niedobory witaminy. Nieznaczne ilości witaminy b są też syntezowane poprzez florę bakteryjną przewodu pokarmowego.witamiina b12

Niedobór witaminy groźny dla układu nerwowego

Witamina b12 może być przechowywana w organizmie przez około 3-6 lat, w przypadku upłynięcia tego czasu i niedostarczania jej w innych formach można spodziewać się objawów niedoboru witaminy. Konsekwencje niedoboru witaminy mogą być groźne w skutkach, szczególnie jeśli mowa o układzie nerwowym. Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego istotne jest regularne spożywanie lub suplementowanie niedoborów.

Kto najczęściej jest zagrożony niedoborem witaminy?

Przyczyny niedoboru witaminy b12 to zazwyczaj:

  • dieta wegetariańska i wegańska
  • zaburzone wchłanianie witaminy przez problemy w układzie pokarmowym
  • choroba alkoholowa
  • z powodu operacji jelit lub żołądka

Rola witaminy w organizmie człowieka- przeczytaj więcej

suple w diecieSprawdź poziom witaminy

Niski poziom witaminy lub niedobór B12 będzie objawiać się niedokrwistością megaloblastyczną prowadzącą do anemii. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór witaminy warto wykonać badania diagnozujące poziom witaminy w organizmie lub jej ewentualny niedobór.

Przeczytaj też: Niedobór witaminy B12

Objawy niedoboru witaminy B12

Gdy w organizmie człowieka jest zbyt niski poziom witaminy mogą pojawić się objawy neurologiczne niedoboru witaminy, hematologiczne jak i gastroenetrologiczne.

Najpopularniejsze skutki niedoboru witaminy to: brak koncentracji, bóle głowy, zawroty głowy, bladość skóry i kołatania serca.

U osób, które zmagają się od dłuższego czasu z niedoborem witaminy występuje zmieniony odcień skóry na słomkowożółty, pojawiają się coraz częstsze biegunki, zaparcia i nudności oraz utrata apetytu. Dodatkowo bardzo często występują zmiany w zachowaniu takie jak wzmożona drażliwość, upośledzenie pamięci czy demencja.

Suplementy diety by uzupełnić niedobór witaminy

Gdy wykonaliśmy badania diagnostyczne i jesteśmy pewni, że nasz organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek należy przystąpić do leczenia niedoboru witaminy. W tym celu dobrze sprawdzą się suplementy diety, przyjmowane regularnie uzupełnią niedobory witaminy i poprawią stan zdrowia. Przyjmowane dawki witaminy są kwestią bardzo indywidualną i zależną od zawartości witaminy w danym suplemencie oraz tego w jak duży jest niedobór witaminy w organizmie człowieka.

suplementacja chromuWitamina b12- dzienna dawka witaminy

Rola witaminy b w organizmie człowieka jest bardzo istotna, dobrze wiedzieć jakie produkty zawierają jej najwięcej i kto powinien szczególnie zadbać o jej suplementację. Osoby nie spożywające produktów pochodzenia zwierzęcego powinny regularnie suplementować się i badać poziom witaminy. Bagatelizowanie tego może być zagrażające zdrowiu i doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.

Przeczytaj też: Chrom na odchudzanie- właściwości i suplementacja

Dieta keto- produkty, które warto jeść