Dieta Dąbrowskiej-
Dieta dr Dąbrowskiej bez zmiennie pozostaje kontrowersyjnym tematem wielu dyskusji w świecie dietetyki. Mimo wszystko posiada swoich zwolenników, którzy chwalą sobie ten system żywienia w kontekście pozytywnego wpływu na zdrowie. W tym artykule postaram się w przystępny sposób przedstawić najpopularniejszą dietę oczyszczająca określaną też postem Dąbrowskiej. Zapraszam do czytania!
Na czym polega dieta Dr. Ewy Dąbrowskiej?
Dieta Dąbrowskiej została stworzona poprzez lekarkę Ewę Dąbrowską, która od lat zajmuje się leczeniem chorób wewnętrznych. O jej autorskiej diecie zrobiło się swojego czasu bardzo głośno, między innymi dlatego, że dieta dąbrowskiej to bardzo restrykcyjna dieta. Opierająca się na diecie warzywno- owocowej.
W zasadzie autorka diety określiła ją rodzajem postu, którego celem jest wywołanie korzystnych efektów zdrowotnych. Działanie postu ma spowodować przywrócenie organizmowi zdolności samoleczniczych. Proces ten ma nastąpić poprzez oczyszczanie się organizmu z tzw. złogów, które gromadzą się w skutek spozywania przetworzonych produktów. Ten system żywieniowy ma być skierowany do osób borykających się z nadwagą i otyłością przez co ich stan zdrowia podupada.
Jakie są założenia diety Dąbrowskiej?
Doktor Ewa Dąbrowska podzieliła dietę na dwa etapy. Pierwszy etap diety to ścisły post warzywno- owocowy- określany też leczniczym postem. Zgodnie z pierwotnymi założeniami diety warzywno- owocowej ma służyć on w oczyszczeniu organizmu z toksyn.
Drugi etap diety jest nieco mniej restrykcyjny, gdyż uwzględnia w jadłospisie kolejne grupy produktów.
Założeniami diety warzywno owocowej jest przede wszystkim spożywanie produktów roślinnych niskocukrowych. Koncepcja dietetyczna Doktor Dąbrowskiej nie była stworzona być dietą odchudzającą, jednakże skutkiem ubocznym może być utrata masy ciała. Nie należy zapominać, że efekty uboczne w postaci chudnięcia mogą być czasowym rezultatem. Najczęściej po zakończeniu diety kilogramy wracają i może pojawić się efekt jojo.
Główne zasady diety dąbrowskiej:
Dieta oczyszczająca Dąbrowskiej
Główne zasady diety dr. Dąbrowskiej to:
- Przestrzegając diety dąbrowskiej należy spożywać głównie warzywa oraz owoce. Następnie w kolejnym etapie diety dozwolone jest wprowadzenie nasion, warzyw strączkowych i orzechów.
- Wprowadzenie postu leczniczego w założeniu ma pomóc w oczyszczenie organizmu.
- Przed rozpoczęciem diety dąbrowskiej zalecana jest konsultacja ze specjalistą z zakresu żywienia.
- Okres trwania diety nie powinien być krótszy niż 6 tygodni.
- Post owocowo warzywny powinien składać się z 3 głównych posiłków oraz dodatkowych przekąsek.
- Będąc na diecie dąbrowskiej zabronione jest spożycie soli, natomiast można stosować różnorodne zioła.
- Post leczniczy nie wyklucza spożycia wody oraz napojów typu: herbatki ziołowe, naprawy, wywary z warzyw i owoców.
Jakie owoce i warzywa można jeść podczas postu leczniczego?
Owoce i warzywa, które są dozwolone podczas stosowania diety Dąbrowskiej:
- Jabłka
- Gruszki
- Śliwki
- Brzoskwinie
- Kiwi
- Maliny
- Truskawki
- Jeżyny
- Agrest
- Grejpfruty
- Cytryny
- Pomarańcze
- Mandarynki
- Warzywa:
- Brokuły
- Kalafior
- Szpinak
- Sałata
- Papryka
- Cukinia
- Bakłażan
- Pomidory
- Marchewki
- Buraki
- Rzodkiewki
- Seler naciowy
- Ogórki
- Koperek
- Pietruszka
- Rzepa
Jakich produktów nie jeść podczas stosowania diety warzywno owocowej?
Dieta oczyszczająca organizm zaleca spożycie warzyw i owoców niskoskrobiowych, które nie posiadają wysokiego indeksu glikemicznego oraz nie zawierają w sobie dużej ilości cukrów prostych.
Podczas trwania diety należy odrzucić: ziemniaki, czerwone buraki, dynię oraz niektóre warzywa korzeniowe np. seler, marchew.
Jakie są zalety diety dąbrowskiej?
Czy podczas stosowania postu, zwłaszcza tak restrykcyjnego mogą być jakieś zalety? Oprócz tego, że dieta Dąbrowskiej wcale nie jest polecana przez dietetyków i ekspertów to należy przyznać, że spożycie warzy i owoców jest bardzo korzystne dla zdrowia. Obecne w nich polifenole i inne cenne składniki pochodzące od zielonych roślin są bogatym źródłem bioaktywnych składników. Posiadają aktywne enzymy, które po części mają zdolności odtruwające i alkalizujące organizm. Jednak sam post Ewy Dąbrowskiej jest zbyt restrykcyjny by mówić tu o pozytywnych skutkach stosowania diety warzywno owocowej.
Czy dieta dąbrowskiej naprawdę oczyszcza organizm?
Pamiętajmy, że każdy dieta, która jest bardzo radykalna i ograniczająca przy dłuższym stosowaniu może być zagrażająca dla organizmu. Jeśli naszym celem jest oczyszczenie organizmu, powinniśmy rozpocząć od stopniowego wprowadzania zmian żywieniowych.
Dowody na skuteczność popularnej diety Dąbrowskiej w zakresie oczyszczania organizmu są bardzo ograniczone. Nie istnieją rzetelne dowody, które mogą jednoznacznie świadczyć o tym, że jej wpływ na zdrowie jest korzystny. Należy wspomnieć, że nasze organizmy mają samodzielną zdolność do detoksykacji. W mechanizmy oczyszczające organizm zaangażowana jest między innymi wątroba, skóra czy nerki. Dodatkowo dobrze zbilansowane żywienie, które jest zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze będzie solidną podstawą do lepszej pracy organizmu.
Efekty uboczne stosowania diety dąbrowskiej
Należy podkreślić, że nie istnieją jednoznaczne i rzetelne dowody potwierdzające skuteczność diety oczyszczającej. Wiemy natomiast, że długotrwałe stosowanie diety dr. Dąbrowskiej może być wyniszczające dla organizmu.
- Niedobory składników odżywczych. Jest to pierwszy z poważnych skutków ubocznych diety. Post warzywno owocowy pozbawia organizm wielu cennych substancji i witamin. Nawet dodatkowa suplementacja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na składniki odżywcze w takim samym stopniu jak zróżnicowane żywienie.
- Brak energii– post Ewy Dąbrowskiej jest mocno ograniczony pod względem kaloryczności. Przez to prędzej czy później pojawi się przewlekłe zmęczenie.
- Zaburzenia pracy narządów. Poprzez większe spożycie produktów roślinnych zwiększa się ilość spożytego błonnika. W nadmiarze może powodować dolegliwości ze strony układu trawiennego. W konsekwencji zaburzając przyswajanie niektórych składników odżywczych w jelicie cienkim.
- Niekorzystne efekty diety to również problemy z gospodarką elektrolitową. Poprzez ograniczenie soli w diecie organizm może mieć niedobory podstawowych elektrolitów czyli sodu, potasu. Dla osób z dysfunkcjami nerek jest to szczególnie zagrażające.
- Dieta Dąbrowskiej zwiększa ryzyko zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet oraz zaburzeń hormonalnych.
- Na niekorzyść diety dąbrowskiej wpływa również niska kaloryczność, która może prowadzić do zaburzeń odżywiania.
- Ostatnia kwestia to monotonność diety dąbrowskiej, która nie zachęca do ponownego spróbowania tego systemu żywienia.
Pamiętajmy, że restrykcyjna dieta Dąbrowskiej może być różna w skutkach. Każdy organizm reaguje inaczej a w efekcie stosowania postu mogą pojawić się różne skutki uboczne w zależności od uwarunkowań.
Przeczytaj też: Niedoczynność tarczycy- jaką rolę odgrywa dieta?
Dieta wysokobiałkowa- dla kogo?