Na czym polega dieta jajeczna?- Zasady diety jajecznej
Istnieje wiele odmian diety jajecznej, jedna z najbardziej znanych to ekstremalna dieta jajeczna. Inaczej system żywienia, który opiera się na wyższym spożywaniu jajek niż zazwyczaj. Dodatkowo w diecie jajecznej dozwolone jest spożycie innych produktów w niewielkich ilościach takich jak: mięso drobiowe, ryby, warzywa o niskiej zawartości skrobi oraz w niewielkiej ilości grejpfruty i pomarańcze.
Należy ona do bardzo restrykcyjnych diet. Ten rodzaj żywienia należy do ekstremalnych i niekoniecznie korzystnie wpływających w konsekwencji na stan zdrowia. Należy pamiętać, że każda wysoka restrykcja będzie dietą niedoborową.
Rodzaje diety jajecznej
Rodzaje diety jajecznej:
- Dieta jajeczna ekstremalna – to rodzaj diety jajecznej, która została wyżej opisana. W jadłospis diety jajecznej poza jajkami dozwolone jest mięso drobiowe, ryby, warzywa niskoskrobiowe oraz cytrusy.
- Dieta jajeczna tradycyjna – ten rodzaj diety jajecznej uwzględnia wiele innych zróżnicowanych produktów, przy czym należy zaznaczyć, że jaja w tej diecie odgrywają istotną rolę. Dozwolone są produkty o nie wysokim indeksie glikemicznym i niskoprzetworzone.
Jaki czas stosowania diety?
Wersje diety jajecznej są bardzo rożne, jeśli mowa o ekstremalnej jedna z najczęściej stosowanych to 5 lub 14 dniowa dieta jajeczna. Według osób stosujących dietę jajeczną jest to jeden ze sposób na szybką redukcję masy ciała. Jednak efekty diety jajecznej mogą znacznie się różnić w zależności od organizmu.
Dieta jajeczna jakie wartości odżywcze mają jajka?
Jaja to prawdziwe bogactwo składników odżywczych i witamin. Jako jedne z niewielu produktów wyróżniają się tak skoncentrowanym źródłem wartości odżywczych. Zawierają w sobie:
witaminy A, B B2, B5, B6, B12, D, E, K
kwas foliowy, fosfor, żelazo, siarkę, lipidy
kwasy tłuszczowe omega 3 i 6
Jaja to obecność trzech struktur:
- białko (58 – 63%)
- żółtko (27,5 – 31%)
- skorupka (9,5 – 11%)
Jeśli nie mamy medycznych przeciwskazań w postaci alergii działania diety jajecznej, może być ona bardzo korzystna dla zdrowia. Dodatkowo wszechstronność tego produktu jest tak szeroka, że istnieje nieskończona ilość przepisów bazujących na jajach.
Zobacz też przepisy na: Szejki na odchudzanie- fit koktajle odchudzające
Placki twarogowe- przepis bez mąki
Pasta jajeczna- polecane przepisy
Czy dieta jajeczna jest zdrowa?
Dieta jajeczna szczególnie jeśli mowa o restrykcyjnej diety jajecznej nie należy do systemu żywienia, który będzie obfitować w pozytywne efekty. Każda wysoko eliminacyjna dieta nie będzie odpowiednia dla organizmu. Skutki uboczne diety jajecznej to niedobory witamin i minerałów, gorsze samopoczucie, pogorszenie wyników badań i wyników hormonalnych.
Tradycyjna dieta zawierająca w sobie mnóstwo zróżnicowanych składników będzie najskuteczniejsza dieta dla organizmu. Pod względem zachowania zdrowia psycho- fizycznego. Należy pamiętać, że podstawą diety, zdrowej diety jest różnorodność i umiar.
Ile jajek dziennie można jeść?
Bardzo często pojawia się pytanie o dozwoloną ilość jajek dziennie. Niegdyś lekarze uważali, że jajka w diecie powinny być ograniczane, istniało przekonanie, że przy zbyt dużej ilości jajek dziennie można zauważyć podwyższony poziom cholesterolu. Jednak teza ta została obalona i uznana za mit. Dzięki wiedzy i najnowszym badaniom zostało potwierdzone, że cholesterol, który zawierają jaja nie wpływa negatywnie na organizm. Wiedza ekspertów potwierdziła, że w żółtku jaja obecność cholesterolu wynosi 0,3 % oraz od 10-20 % fosfolipidów. To właśnie dzięki nim można zapobiegać nadmiernemu odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Przykładowy jadłospis diety jajecznej, która nie jest podlega wysokim restrykcjom zawiera między 3-7 jaj dziennie. Dieta oparta wyłącznie na samych jajach znacząco wpłynie na pogorszenie samopoczucia i zdrowia.
Dieta jajeczna czy wspomaga redukcję masy ciała?
Oprócz tego, że jajka są produktem lekkostrawnym mogą wspomagać odchudzanie. Chociażby dzięki włączeniu ich w codzienny jadłospis diety. Wykorzystując je do zrobienia śniadania białkowo- tłuszczowego możemy mieć pewność, że nasyci nas na długie godziny. Ich wysoki indeks sytości powoduje brak ochoty na podjadanie między posiłkami.
Skutecznie hamują apetyt oraz obniżają poziom greliny (hormonu głodu) w porównaniu z posiłkami nie zawierającymi jaj. Jaja na redukcje masy ciała są dobrym pomysłem ale tylko wtedy, gdy przestrzega się ujemnego bilansu kalorycznego oraz zachowuje wszystkie zasady zdrowego żywienia.
Czy dieta jajeczna to najskuteczniejsza dieta?
Stosowanie restrykcyjnej diety w celu utraty masy ciała nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli celem jest utrata dodatkowych kilogramów powinno się rozważyć długoterminowy plan, który uwzględnia deficyt kaloryczny oraz różnorodne produkty bogate w składniki odżywcze. Chociaż dieta jajeczna może wydawać się monotonna to zapewniam Was, że jajka należą do produktów, z których można tworzyć bardzo wiele odżywczych dań.
Przede wszystkim chcąc zmniejszyć masę ciała powinno się jeść mniej kaloryczne i posiłki. Dieta jajeczna zapewnia pełną sytość na długie godziny. Dzięki częstszemu spożywaniu jajek i komponowaniu ich w codziennym jadłospisie możemy zadbać o stabilny poziomu insuliny w ciągu dnia. Odpowiada ona kontrolowanie glukozy we krwi.
W konsekwencji unormowany poziom przyczynia się do łatwiejszego gubienia kilogramów.
Przeczytaj też: Jak szybko schudłam w zdrowy sposób?
Jak schudnąć z brzucha?- Kompletne wskazówki
Ćwiczenia na odchudzanie- jaki trening najlepszy?
Podczas stosowania diety jajecznej wybieraj najzdrowsze
Wybieraj jaja, które są najzdrowsze. Czyli te pochodzące od kur wolnożyjących, sposób ich karmienia i życia wpływa na jakość jaj, które znoszą. Jeśli nie masz dostępu do wiejskich jaj, wybieraj te z lepszym oznaczeniem.
Oznaczenia jaj:
0 – oznacza jaja z chowu ekologicznego,
1 – jaja od kur z wolnego wybiegu,
1.2 – jaja od kur z chowu ściółkowego
1.3 – jaja z chowu klatkowego
Pamiętaj podczas stosowania diety jajecznej!
W przypadku diety jajecznej należy zwrócić szczególną uwagę na metodę przygotowywania jajek. Jest to istotne, ponieważ nieodpowiednia obróbka termiczna może powodować utratę wartości odżywczych produktu. Najlepszym sposobem na przygotowanie jajek jest proces gotowania ich nie dłużej niż 10 minut.