fbpx Skip to main content

Nasiona lnu

Małe ziarenka siemienia lnianego są tylko małe rozmiarem, korzystne właściwości siemienia lnianego znane są od wielu lat. Nasiona lnu mają duże znaczenie w kontekście poprawy zdrowia. Siemię lniane brązowe jest powszechnie znane i stosowane jako remedium na problemy zdrowotne.

  • Jakie właściwości ma siemię lniane?
  • Czy Suplementacją siemieniem lnianym ma sens?
  • Jakie potrawy na bazie siemienia lnianego
  • Jak przygotować siemię lniane?

Zapraszam do przeczytania artykułu 🙂

Len- źródło kwasów tłuszczowych

Właściwości odżywcze siemienia lnianego są ogromne, to prawdziwy superfood. Siemię lniane jest źródłem błonnika pokarmowego, zawiera około 25% białka roślinnego. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych w tym kwasy tłuszczowe omega-3, kwas oleinowy, linolowy i alfa- linolenowego (ALA). Siemię lniane bogate jest w fitosterole, witaminy, minerały, glukozydy oraz lignany. W swoim składzie siemię lniane zawiera około 35% lipidów, co czyni je wyjątkowym produktem i prozdrowotnym.

właściwości siemienia lnianegoDlaczego spożywanie siemienia jest korzystne dla zdrowia. Jakie właściwości posiada?

Siemię lniane właściwości

Przede wszystkim siemię lniane skutecznie wspiera funkcje układu pokarmowego, już 2 łyżeczki siemienia lnianego zawierają aż 4 g błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę jelit. Doskonale zapobiega zaparciom. Obniża poziom cukru we krwi- nasiona lnu są pomocne w regulacji poziomu glukozy we krwi i regulacji hormonów.

Skład odżywczy nasion lnu jest szeroki, jednak nie ma lepszego produktu jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną układu trawiennego. Doskonale łagodzi stany zapalne żołądka, uśmierzając nadkwasotę i bolesne objawy nadżerek i wrzodów.

nasiona lnu Nasiona lnu mogą obniżać poziom cholesterolu

Potwierdza to wiele badań, siemię lniane obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, korzystny wpływ wywierają na naczynia krwionośne i serce. Dzięki obecności błonnika pokarmowego siemię lniane umiejętnie „przechwytuje” tłuszcz i cholesterol z układu pokarmowego zmniejszając przy tym absorpcję.

Nasiona lnu zwyczajnego wpływają na pracę hormonów

Naturalny związek chemiczy (estrogenopodobny) czyli lignany zawarte w siemieniu lnianym reguluję pracę układu hormonalnego. Substancja ta znajduje się także w produktach pełnoziarnistych, ponieważ gromadząc się warstwie zbóż, konkretnie w składnikach błonnika nierozpuszczalnego.

Substancje (lignany), które zawiera nieprzetworzone siemię lnianę to tzw. fitoestrogeny, które działaniem przypominają ludzkie estrogeny; zaleca się je zwłaszcza kobietom, które są w okresie menopauzalnym.

siemię lniane Odchudzające właściwości siemienia lnianego

Zalety nasion lnu to między innymi skuteczne wspomaganie odchudzania. Dzięki obecności błonnika pokarmowego siemię lniane działa pozytywnie na rytm wypróżnień. Stosują regularnie siemię lniane możemy usprawnić swój metabolizm co przyczyni się do zredukowania tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj też:
Diety odchudzające- jaka najlepsza?

Jak szybko schudłam w zdrowy sposób?

Suplementy na odchudzanie

Dodatkowo włączając w swoją dietę siemię lniane możemy przyczynić się do obniżenia trójglicerydów we krwi. Błonnik pomaga obniżyć stężenie cukru we krwi, co jest bardzo istotne u osób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Jeśli przymierzamy się do kuracji siemieniem lnianym należy pamiętać odpowiednich ilościach spożycia płynów w ciągu dnia.

Dowiedz się jak poprawnie stosować siemię lniane

Wiemy już, że warto stosować siemię jednak ważne jest umiejętne przygotowanie go tak by właściwości siemienia lnianego zostały zachowane.

siemię lniane jak poprawnie stosowaćJak pić siemię lniane?

Nasiona lnu doskonale wspomagają organizm w formie płynnej czy tzw. kisielku. By dobrze zaparzyć siemię lniane i pozyskać wszystkie właściwości siemienia lnianego należy postępować zgodnie z tymi wskazówkami.

Nasiona lnu dobrze zmielić lub kupić mielone siemię lniane, jednak polecam zrobić to samemu w domu. Jest wtedy pewność, że mamy świeże siemię lniane. Gdy zmielone nasiona lnu leżą zbyt długo i dostępne jest powietrze siemię lniane traci swoje cenne wartości.

Należy 2-3 łyżki siemienia lnianego zalać ciepłą wodą, około 3/4 szklanki i odstawić na kilka godzin lub całą noc do napęcznienia. Przygotowany kisiel można spożywać 2-3 razy dziennie. Doskonale wspomoże pracę układu pokarmowego.

Jak jeść siemię lniane?

Powstaje coraz więcej ciekawych przepisów na bazie siemienia lnianego. Zauważam, że zmielone nasiona lnu mogą być odpowiednikiem jaj w dietach wegańskich. Poprzez swoją konsystencję dobrze scala potrawy, które wymagają pieczenia czy smażenia i zastępować może jaja.
Siemię lniane można dodawać w postaci ziaren do wypieków, omletów czy koktajli. Jest bardzo uniwersalne w smaku, dzięki czemu dobrze odnajdzie się w każdej potrawie wzbogacają ją o dodatkowe wartości odżywcze.

Polecam sprawdzić przepisy:
Szejki na odchudzanie- fit koktajle odchudzające

Koktajle odchudzające- przepisy

Pizza z kalafiora, odchudzona wersja

Siemię lniane warto dodawać do potraw, dla podbicia wartości odżywczych.
Przepis na wegańskie placki:

Składniki:

  • Siemię lniane mielone 1 łyżka
  • Cukinia 1 mała
  • Szpinak świeży 1 opakowanie
  • Mąka pełnoziarnista 3 łyżki
  • ząbek czosnku
  • sól, pieprz, soda
  • oliwa z oliwek 1 łyżka

Wykonanie:

  • Zmielone nasiona lnu namoczyć w 4 łyżkach wody, cukinię zetrzeć na tarce.
  • Szpinak zmiksować z napęczniałym siemieniem.
  • Dodać mąkę i przyprawy, następnie wymieszać dokładnie wszystkie składniki i smażyć na rozgrzanej oliwie.

placki z siemienia lnianego Podsumowanie – nasiona siemienia lnianego

Lecznicze właściwości siemienia lnianego są znane od wielu lat, korzystnie wpływa na organizm i wspomaga go w profilaktyce wielu chorób. Obecność kwasów tłuszczowych pomaga regulować cholesterol i działa protekcyjne w chorobach układu pokarmowego, sercowo- naczyniowego czy nerwowego. Siemię lniane kupić można w każdym sklepie, dostępne jest w formie zmielonego siemienia lub w postaci nasiona lnu. Wprowadzanie siemienia lnianego do swojej diety lnianej odchudzającej może okazać się bardzo korzystne, zwłaszcza wśród osób, które zmagają się z ciągłymi zaparciami.

jakie właściwości odchudzające ma siemię lnianeSiemię lniane brązowe lub siemię lniane złociste wspiera organizm w utrzymaniu poprawnej wagi ciała, poprawia kondycję włosów i paznokci. Właściwości siemienia lnianego wspierają kompleksowo organizm dlatego warto stosować siemię i włączyć je na stałe do swojego planu żywieniowego.
Warto jednak pamiętać, że nasiona siemienia lnianego powinny być spożywane w odpowiednich ilościach, a także odpowiednio przechowywane (np. w lodówce) ze względu na ich wrażliwość na działanie światła.