fbpx Skip to main content

Na czym polega dieta paleo?

Dieta paleolityczna inaczej dieta paleo kieruje się bardzo prostymi zasadami.
Jest to model żywienia, który wzoruje się na systemie odżywiania naszych przodków. Powrót do korzeni i inspiracja prehistorią może mieć zaskakująco dobry wpływ na zdrowie. Dowiedz się jaki jest wpływ diety paleo na samopoczucie i funkcjonowanie.

dieta paleo dla kogoJakie są główne zasady diety paleolitycznej?

Dietę paleo określa jako system żywienia wysokotłuszczowy z jednoczesnym obniżeniem węglowodanów. Współczesna dieta paleo jest nieco zmodyfikowana oraz dostosowana do możliwości i realiów obecnych czasów. Przekładowa współczesna diety znacznie różni się od klasycznej diety paleo, w której nie znajdziemy przetworzonej żywności.

Model diety paleo często był mylnie kojarzony z dietą ketogeniczą z powodu wysokiej zawartości tłuszczy w diecie. Jednak obie diety nie mają ze sobą większego powiązania, Zasady diety paleo opierają się na spożyciu węglowodanów prostych z jednoczesnym wykluczeniem węglowodanów złożonych co nie występuje w diecie keto.

Podczas stosowania diety paleo należy spożywać od 3-4 objętościowych posiłków dziennie, jest to sprzeczne z obowiązującymi zaleceniami dietetyków.

Główne założenia diety paleo to przede wszystkim większa koncentracja nad tym co spożywamy, eliminacja żywności, która jest wysoko przetworzona, przepełniona ulepszaczami smaku i zbędnymi substancjami. Dieta paleolityczna -dieta przodków całkowicie wyklucza spożycie wszystkich produktów, które poddawane są nadmiernej obróbce termicznej, oraz pozbawione są substancji odżywczych.

dieta paleoPodstawę diety paleo stanowi:

  • wysoka zawartość produktów zawierających białko z jednoczesnym ograniczeniem nadużywania węglowodanów
  • zaprzestanie spożywania produktów przetworzonych
  • spożycie dużej ilości odchudzonego mięsa
  • włączenie owoców i warzyw jako źródła węglowodanów

Jakie produkty w diecie jaskiniowca?

Lista produktów, których nie może zabraknąć w diecie paleolitycznej:

  1. Mięso np. kurczak, indyk, gęś
  2. Owoce morza np. krewetki, małże, kalmary, ostrygi
  3. Ryby np. makrela, pstrąg, łosoś, śledź, dorsz
  4. Jajka
  5. . Orzechy, nasiona i pestki
  6. Roślinne tłuszcze oraz zwierzęce
  7. Warzywa np. bakłażan, jarmuż, marchewitp.
  8. Owoce np. jabłka, cytryny, pomarańcze, banany, brzoskwinie, gruszki, owoce leśne
  9. Grzyby np. pieczarki, prawdziwki, kurki, rydze

Jak zacząć dietę paleo?

Dietę paleo należy rozpocząć od konsultacji z dietetykiem lub specjalistą od żywienia, który zleci wstępne badania, następnie oceni stan zdrowia i udzieli odpowiednich wskazówek. Analiza stanu zdrowia umożliwi określenie czy można podjąć się stosowania diety paleo.

Zanim rozpocznie się dietę paleo warto rozpocząć okres testowy trwający około 4 tygodnie, dzięki któremu będziemy mogli obserwować swój stan zdrowia oraz samopoczucie. Ze względu na restrykcje w diecie paleo wszystkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Warto koncentrować się na zdrowych, pełnowartościowych produktach. Radykalne kroki mogą spowodować pogorszenie samopoczucia w bardzo szybkim czasie i zniechęcenie do dalszej kontynuacji diety paleo.

dieta paleoJakie są zalety stosowania diety paleolitycznej?

Dieta paleo jak każda dieta ma swoich przeciwników i zwolenników, istnieją różne opinie o jej skuteczności i korzyściach jakie może przynosić dla zdrowia. Niewątpliwie zawiera ona kilka pozytywnych aspektów dla zdrowotności.

zalety diety paleoZalety diety paleo:

  • uregulowanie gospodarki lipidowej i insulinowej
  • ograniczenie lub unikanie tzw. pustych kcal
  • eliminacja wysokoprzetworzonej żywności i produktów bogatych w tłuszcze rafinowane i utwardzone
  • poprawa trawienia
  • ograniczenie spożycia soli
  • większa efektywność w myśleniu i lepsze samopoczucie
  • zapobieganie chorobom cywilizacyjnym

W czym może pomóc dieta paleo?

Zwolennicy diety paleo twierdzą, że jest to system żywienia, który pomaga schudnąć, chociaż nie jest to typowa dieta, której celem jest obniżenie masy ciała to ubytek wagi może być jednym z pozytywnych „skutków ubocznych”. Zmiany w żywieniu, uregulowaniu godzin posiłków, ograniczenie niektórych produktów może być pomocne by dokonać zmian w kompozycji sylwetki.

Przeczytaj też: Jak schudnąć z brzucha?- Kompletne wskazówki

Jak szybko schudłam w zdrowy sposób?

Ćwiczenia na odchudzanie- jaki trening najlepszy?

Wady diety paleo

Mimo tego, że dieta paleo sprzyja zdrowiu, uwzględnia wartościowe produkty i ma szerokie grono zwolenników wywołuje też kontrowersje. Należy wspomnieć, że paleo dieta przodków była dostosowana do ich ówczesnego stanu zdrowia i panujących warunków. Nie można wykluczyć, że ludzie paleolitu cieszyli się lepszym zdrowiem niż współcześni- jednak ich żywotność była znacznie krótsza. Prowadzili odmienny tryb życia, większą aktywność czy jedli bardziej jakościowe produkty do, których mieli dostęp łatwiejszy dostęp.

Jedną z głównych wad diety paleo jest fakt, że jest eliminacyjna oraz faworyzuje białko kosztem węglowodanów. Wszystkie diety eliminacyjne mogą doprowadzić organizm do niedoborów witamin i składników mineralnych. Zwolennicy diety paleo zwracają uwagę na to, że nadmiar węglowodanów w diecie jest nie korzystny jednak całkowita eliminacja produktów zawierających węglowodany złożone może być szkodliwa dla zdrowia.
Istotnym elementem diety paleo jest mięso, jeśli jego ilość będzie nadmiarowa i skupiona tylko na czerwonym mięsie można spowodować wzrost cholesterolu. Zwiększony cholesterol zwiększy ryzyko chorób nerek, wątroby czy wystąpienia raka jelita grubego.

dieta paleoEfekty diety paleo

Teoria głosząca, że żywieniowe nawyki jaskiniowców mogą nas uzdrawiać jest w dużej mierze prawdą. Poprzez wyeliminowanie z diety produktów przetworzonych typu fast food, gotowe posiłki z proszków, słodycze czy kolorowe napoje możemy uniknąć współczesnych schorzeń.

Efekty diety będą zależeć przede wszystkim od osoby stosujące dietę. Odpowiednie stosowanie jej może przyczyniać się do utraty masy ciała, poprawiać parametry ciała dotyczące niektórych objawów chorób.

Przyjmuje się, że ze względu na eliminację spożywania produktów przetworzonych, dieta paleolityczna może przynieść wiele korzyści w przypadku osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi (przede wszystkim z celiakią, a także autoimmunologicznymi chorobami jelit, wątroby, skóry, Hashimoto, reumatoidalnym zapaleniem stawów, itp.) czy insulinoopornością.